Времената на слаб производствен растеж и високо световно търсене на сигурни активи може да закотви лихвените проценти на централната банка на ниски нива, заяви председателят на Федералния резерв за Сейнт Луис Джеймс Булард, цитиран от CNBC.
Ако Фед продължи да повишава краткосрочните лихви, каза той, резултатът ще бъде политика, която ще е твърде стегната за сегашната икономика. Текущата цел по основния лихвен процент от 1,25 до 1,5 пр.п. е „в рамките на диапазона“, който се препоръчва за неутрален лихвен процент, зависещ от няколко бавно променящи се фактора.
„Ако Комисията повиши лихвените проценти значително оттук нататък без други промени в данните, политиката може да стане ограничителна“, каза Булард.
Очаква се Фед да увеличи лихвените проценти на срещата си през март и поне още два пъти тази година, сочат последните прогнози на централните банкери от декември.
Булард е вероятно най-внимателният от гуверньорите на Фед, когато става въпрос за повишаване на лихвите. Според него САЩ в момента са в режим на слаб растеж и слаба инфлация и лихвените проценти не трябва да се вдигат много повече, ако изобщо се повишат, докато не се появят доказателства, че нещата се променят.
Коментарите на Булард по време на конференцията на National Association of Business Economists са свързани с дискусия около това какво означава „неутрален“ лихвен процент – идея, която икономистите използват, за да преценят дали паричната политика насърчава или не икономическата активност.
Макар че е трудна за оценка, неутралната лихва е важна за Фед като показател за политиката им. Гуверньорите в момента смятат, че политиката трябва да остане по-хлабава, за да насърчат растежа, докато държат инфлацията под контрол.