IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бъфет: Желанието за придобивания е като младежкият стремеж към секс

Нетната печалба на Berkshire Hathaway през четвъртото тримесечие е почти петкратно по-висока – до 32,6 млрд. долара, основно заради данъчната реформа

11:01 | 26.02.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Писмото на Уорън Бъфет до акционерите му има култов статут. Преди всичко, защото 87-годишният легендарен инвеститор обича да се занимава с големи теми и да дава инвестиционни съвети на своите акционери. Финансовите данни за четвъртото тримесечие, които той винаги публикува по едно и също време, играят почти вторична роля. В края на краищата Бъфет е известен със своя дълъг инвестиционен хоризонт. Самият той не счита за особено важно как се променят данните на неговия конгломерат Berkshire Hathaway на всеки три месеца.

Годината за групата от Омаха, Небраска, беше добра. Нетната печалба през четвъртото тримесечие е почти петкратно по-висока на годишна база – до 32,6 млрд. долара. Това обаче се дължи главно на ефекта от американската данъчна реформа, приета в края на 2017 г., предава DPA. Преди всичко реформата благоприятства компаниите, които подобно на Berkshire генерират голяма част от печалбата си в САЩ. Според Бъфет това е добавило около 21 млрд. долара към печалбата. 

За годината печалбата на Berkshire се покачва от 24 млрд. долара през 2016 г. до 45 млрд. долара. Без този еднократен ефект обаче ситуацията не е толкова оптимистична. Природните бедствия притесняват застрахователния бизнес на Berkshire. Оперативната печалба през четвъртото тримесечие се свива с 24% до 3,3 млрд. долара.

Добре през миналата година се е представило най-вече подразделението за железопътния транспорт BNSF и индустриалното подразделение на Berkshire. BNSF реализира печалба от 4 млрд. долара, която е с 11% по-висока на годишна база. Индустриалният сектор е допринесъл с 6,2 млрд. долара за общата печалба, малко над печалбата от 5 млрд. долара година по-рано.

Акциите на Berkshire от клас A също поскъпнаха значително през 2017 г. на като цяло силния пазар на акции. Цената нарасна с 22% и в края на 2017 г. за първи път мина рекордните 300 000 долара. В писмото си Бъфет се съсредоточава главно върху следните точки:

Придобивания

Бъфет е на шопинг тур от години. Кешовите резерви на Berkshire възлизат на 116 млрд. долара в края на 2017 г. - с близо 30 млрд. долара повече от година по-рано. Така концернът може да си позволи почти всяка компания. Но директорът на Berkshire е придирчив. "Високите цени, които понастоящем преобладават, :са пречка за почти всяка сделка, която сме преглеждали през 2017 г.", се оплаква Бъфет. „Цените на дружествата, които са привлекателни, но не и зрелищни, са на рекордно високи нива. Изглежда, че цените са почти без значение за армията оптимистичните купувачи".

През лятото Бъфет искаше да купи тексаския електрооператор Oncor за няколко милиарда долара, но в последната минута бе подадена по-добра оферта от хедж фонд мениджъра Пол Сингър. Бъфет е известен с това, че не участва в наддавания и затова оттегли предложението си.

Сегашният порив за сделки е подхранван от ниските лихвени проценти и от анализаторите от Wall Street, които настояват за поглъщания от страна на амбициозни главни изпълнителни директори, казва Бъфет. Цялата тази ситуация го прави и леко циничен: „Анализаторите да настояват главен изпълнителен директор да мисли за придобивания е все едно да кажеш на тийнейджъра си вкъщи, че на всяка цена той или тя трябва да води нормален сексуален живот", заключава той.

В крайна сметка Berkshire придоби през 2017 г. около 39% от оператора на паркинг зони и места за почивка Pilot Flying J., а многото дъщерни дружества на свой ред направиха някои придобивания. Индустриалната компания на Berkshire - Precision Castparts, пое управлението над Wilhelm Schultz GmbH от Крефелд например.

Бъфет винаги е отхвърлял високите нива на дълг. Колкото по-безгрижни са останалите, толкова по-предпазливи трябва да сме ние, пояснява той.

Застрахователният бизнес

Това е един от основните стълбове на Berkshire. Но 2017 г. беше тежка година за индустрията като цяло, след като три големи урагана бушуваха във Флорида, Тексас и Пуерто Рико. Бъфет очаква загуби от около 3 млрд. долара преди данъците или 2 млрд. долара след отчитане на данъците. Като цяло щетите възлизат на 100 млрд. долара според оценки на браншови експерти. Природните катастрофи са виновни и за това застрахователната дейност да отчете първата си загуба от 14 години – минус от 2,2 млрд. долара.

Пакети с акции

Berkshire притежава пакети от акции от големи американски корпорации. Дяловете към края на 2017 г. се оценяват на около 170 млрд. долара. Бъфет инвестира заедно с двамата си инвестиционни директори Тед Уеслер и Тод Комс, които заедно управляват около 12 млрд. долара. Повечето акции на Berkshire са в Wells Fargo, Apple и Bank of America. През 2017 г. Berkshire е получила дивиденти за 3,7 млрд. долара. Инвеститорът звезда все още е оптимист за пазара на акциите: „Всеки, който инвестира в акции в Америка, има подкрепа", пише той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:43 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още