Правителството на САЩ е удвоило финансовата си подкрепа за проекти за слънчева енергия в чужбина през миналата година в рамките на инвестиционната си политика, съобразена с климата, приета в последните дни на администрацията на Обама, съобщи Ройтерс.
Разрастващата се подкрепа на САЩ за чуждестранни слънчеви проекти идва въпреки продължаващото федерално разследване на предишни американски заеми в чужбина за развитието на подобни проекти. Това също така задълбочава объркването относно позицията на президента Доналд Тръмп за правителствената подкрепа за възобновяемата енергия, тъй като неговата администрация по-скоро пренебрегва заплахата от глобалното затопляне и агресивно насърчава развитието на изкопаеми горива.
Страната е инвестирала повече от 630 млн. долара в международни енергийни проекти през 2017 г., 90% от които са слънчеви, вятърни или други нисковъглеродни енергийни мощности.
За сравнение общото финансиране на Инвестиционната корпорация за чуждестранни инвестиции (OPIC) за 2016 г. е в размер на 797 млн. долара, от които 61% - за чиста енергия.
Предоставянето на заеми от агенцията за слънчеви проекти се е удвоило до повече от 250 млн. долара през 2017 г., подкрепяйки инвестиции в Индия, Африка и Южна Америка. Говорителят на Белия дом отказа коментар на тези данни.
OPIC е самофинансираща се държавна агенция, която има за цел да подобри приоритетите във външната политика и националната сигурност "чрез инвестиране в предприятия в чужбина. В продължение на 40 години тя работи без никакви нетни разходи за данъкоплатците в САЩ.
Политиката на OPIC съвпада с усилията на бившия президент Барак Обама за борба с изменението на климата, но се сблъсква с енергийните приоритети на настоящата администрация.
От встъпването си в длъжност Тръмп отмени регулирането, ограничаващо емисиите на въглероден диоксид, за да помогне на петролните и въглищни компании и обяви оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата.