Банковата комисия на американския Сенат днес за втори път гласува за кандидатурата на Джером Пауъл за нов председател на централната банка на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
При днешното гласуване всички членове трябваше поотделно да кажат какъв е вотът им. Сенатор Елизабет Уорън, както и предишния път, бе против. Още при вота през декември тя мотивира решението си с опасенията, че Пауъл може да се включи в усилията на администрацията на Доналд Тръмп да отмени голяма част от закона "Дод-Франк", приет през 2010 година с цел да укрепи регулацията в банковия сектор на страната, отбелязва АП.
Днешното гласуване бе чисто формално и се наложи, тъй като Сенатът не успя да се занимае с номинацията на Пауъл преди изтичането на сесията си в края на миналата година.
Банковата комисия одобри днес и членът на борда на Федералния резерв (Фед) Роналд Куорлс с пълен мандат от 14 години. Миналата година той бе одобрен за по-къс срок.
Пауъл, който е член на управителния съвет на Фед от 2012 година, бе предпочетен от Тръмп, след като президентът реши да не номинира за втори мандат сегашната ръководителка на централната банка Джанет Йелън.
Фед е създаден на 23 декември 1913 година, за да води паричната политика на САЩ, като влияе върху паричното обращение и лихвите. Главната цел на централната банка е да достигне максимална заетост на населението, предотвратяване на кризи и поддържане на ниска инфлация.
Организацията обединява 12 федерални резервни банки в големите американски градове. Управителният съвет се състои от седем души и е ръководният орган на организацията. Редовите членове се назначават за срок от 14 години, а ръководителят на Фед - за четири години.
/БТА/