Камарата на представителите в САЩ даде окончателно одобрение на предложената от президента Доналд Тръмп реформа в данъчната система, пише Ройтерс. В малките часове тази сутрин американският Сенат даде зелена светлина на предложението.
Промяната е най-съществената реформа в данъчното законодателство на САЩ за последните 30 години, отбелязва агенцията. Това е и първата съществена мярка, която прокарва американският президент.
Предложението беше прието с 224 гласа "за" и 201 "против", посочва още Ройтерс. В Сената законопроектът беше одобрен с 51 гласа срещу 48 "против". Промените ще влязат в сила след подпис от президента Доналд Тръмп. Засега обаче не е ясно кога ще стане това, но вероятно - преди края на годината.
Доналд Тръмп представи предложението си, което сам определи като "революционно" в края на септември. Основната промяна е намаляването на корпоративния данък - от 35% на 20%.
От реформата ще се възползват най-вече американските корпорации и добре печелещите хора, но повечето американски граждани също ще чувстват облекчение: според изследване на непартийната фондация Tax Policy Center в бъдеще 80% от американските домакинства ще плащат по-ниски данъци, докато едва 5% ще плащат повече пари.
20-те процента от домакинствата със средни доходи ще плащат средно с по 930 долара по-малко на държавата.
Реформата обаче ще натовари американските финанси. Според изчисленията на Съвместната комисия по данъчно облагане - данъчният орган на Конгреса на САЩ, съкращенията на данъците ще причинят умерен икономически растеж, което ще увеличи данъчните приходи в бъдеще. Те обаче няма да са толкова високи, за да компенсират загубите.
Според ръководната комисия бюджетният дефицит на САЩ ще се увеличи с 1 трлн. долара през следващото десетилетие.
"Даваме историческо намаление на данъците за американците", написа обаче в Twitter американският президент.
We are delivering HISTORIC TAX RELIEF for the American people!#TaxCutsandJobsAct pic.twitter.com/lLgATrCh5o
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 20, 2017