Акциите на щатските борси приключиха първия ден от седмицата с повишения, докато инвеститорите очакват с нетърпение гласуването на проектозакона, който трябва да намали корпоративните данъци в страната, предава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average скочи със 144 пункта и отбеляза 70-тото си рекордно ниво на затваряне за годината.
Основният индекс S&P 500 се повиши с 0,6% и също приключи на рекордно високо ниво, като секторите на суровините и на телекомуникациите се представиха най-добре.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite финишира с ръст от 0,8%, също рекордно ниво на затваряне, като по-рано в сесията задмина 7000 пункта за пръв път в историята.
„Мисля, че това до голяма степен се дължи на убеждението, че данъчният план ще бъде приет утре“, казва Робърт Павлик, главен инвестиционен стратег в SlateStone Wealth. “Предвид убеждението, че корпоративните данъци ще спаднат, инвеститорите смятат, че пазарът не е твърде скъп“.
Очаква се Конгресът да гласува във вторник плана, който би трябвало да понижи федералната корпоративна данъчна ставка до 21% от 35%. Прокарването на закона ще бъде голяма законодателна победа за републиканците, които се опитваха да реформират данъчния кодекс на САЩ през по-голямата част на годината.
Акциите отчитат сериозни ръстове тази година, докато инвеститорите очакват реформата. В началото на сесията повишението на S&P 500 за годината бе от 19,5%.
Основните индекси приключиха на рекордни нива в петък, след като републиканските сенатори Боб Коркър и Марко Рубио сигнализираха подкрепата си за закона. Първоначално те заявиха, че ще гласуват срещу реформата.
На пазара на облигации доходността също се повиши. Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа достигна 2,385 процента, а по 30-годишните държавни облигации – 2,735 процента.
На валутните пазари обаче доларът спадна спрямо кошница от валути заради очакванията, че предложената данъчна реформа ще има сериозно влияние върху икономическия растеж.
Индексът на долара се понижи с 0,32% до 93,64 пункта. Еврото обаче спечели от слабостта му и се повиши с 0,35% до 1,179 долара. Щатската валута се търгуваше с лек спад и спрямо йената – от 0,07% до 112,49 йени за долар.
На пазара на суровините петролът поевтиня заради ръста на производството на суров петрол в САЩ, което хвърля сянка върху пазара.
Фючърсите върху американския суров петрол се понижиха с 14 цента до 57,16 долара за барел, а върху петрола сорт Брент – с 8 цента до 63,15 долара за барел.
Златото обаче поскъпна заради несигурността, която натежа върху долара. Фючърсите върху ценния метал се повишиха с 8 долара, или 0,6%, до 1265,50 за тройунция.