Dow Jones прекъсна петдневната печеливша сесия и се понижи с повече от 70 пункта в днешната сесия, въпреки че преди това достигна рекорден интрадневен връх, заради несигурността около финалния вариант на данъчната реформа в САЩ.
Индексът на „сините чипове“ изгуби 0,31% до 24 508 пункта. Най-силен натиск му оказаха акциите на производителя на техника за миннодобивната и строителната индустрия Caterpillar, които поевтиняха с 1,54%.
По-широкият S&P 500 изгуби 0,41% до 2 652 пункта, като почти всички сектори в състава му приключиха сесията с понижения. Най-силно поевтиняха акциите на компаниите производителки на материали – с 1,09%, следвани от здравния сектор – с 1,05%.
Технологичният Nasdaq записа спад от 0,25% до 6 856 пункта.
Индексът на малките компании Russel 2000 се понижи рязко в днешната сесия – с 1,2%. Понижението на бенчмарка се ускори, след като стана ясно, че сенаторът Марко Рубио ще гласува против данъчната реформа, ако в законопроекта не залегне по-голям данъчен кредит заради децата в семействата.
Индексът е значително повече свързан с перспективите пред данъчната реформа в сравнение с останалите индекси на Wall Street, тъй като малките компании е много вероятно да се наложи да плащат по-тежки данъци в сравнение с мултинационалните им конкуренти, отбелязва MarketWatch.
Петролът леко поскъпна в днешната сесия на фона на противоречивите данни за доставките и добивите, които подсилиха волатилността на търговията, пише MarketWatch.
Международната агенция по енергетика съобщи днес, че глобалните доставки на черно злато се повишават до едногодишен максимум заради активизирането на производителите на шистов петрол в САЩ.
Същевременно данните на американската Администрация за енергийна информация показват, че седмичният спад на запасите от суров нефт в страната е по-силен от очакваното на фона на ръста на местните добиви до рекордно високо равнище.
Фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка през януари поскъпна с 44 цента (0,8%) приключи сесията на ниво от 57,04 долара за барел. Февруарските контракти на сорта брент добавиха 87 цента (1,4%) до 63,31 долара за барел на борсата в Лондон.
Златото също поскъпна на стоковата борса в Ню Йорк, след като вчера Федералният резерв на САЩ не изненада инвеститорите и увеличи за трети път тази година лихвените нива.
Американската централна банка засега запазва очакванията си за трикратно увеличение на лихвите и през 2018 г..
Фючърсите на златото със срок на доставка през февруари добавят 8,5 долара или 0,7% до 1 257,1 долара за тройунция. От началото на годината досега златото повишава цената си с около 9% основно заради геополитическата несигурност.