Някои от най-големите американски компании – включително Apple и Procter & Gamble – вече няма да могат да избягват плащането на данъци за трилиони долари върху международната си печалба съгласно нов данъчен закон, представен от републиканците в Сената, коментира Bloomberg.
Печалбата, държана в кеш, ще бъде облагана с 12%. Тази ставка е „на границата да бъде неприятна за бизнеса“, казва Стивън Ингландер, ръководител на проучванията и стратегиите в Rafiki Capital Management. “Това не променя правилата на играта из основи, но изменящият се тон разочарова. Нещата преминаха от развитие на данъчната система към касичка за плащане на данъчните облекчения“, допълва той.
Американските компании са натрупали около 3,1 трлн. долара извън страната, сочи оценка на Goldman Sachs. Съгласно сегашните закони САЩ облагат глобалната печалба на мултинационалните компании, но им позволяват да отложат данъците, докато не върнат – или „репатрират“, печалбата обратно в САЩ. Това обаче не е задължително.
Най-голямата сума, натрупана извън страната, е на Apple – почти 250 млрд. долара. Тя е следвана от Microsoft със 130 млрд. долара и от Cisco Systems с почти 70 млрд. долара, сочат данни на Bloomberg. Ако законът бъде приет, това ще доведе до събиране на данъци за 223 млрд. долара през следващото десетилетие, сочи оценка на Joint Committee on Taxation, цитирана в проектозакона.
Днешната графика показва компании с най-голям дял на печалба, държана извън САЩ. Кръговете показват размера на общия кеш и търгуемите ценни книжа в милиарди долари, зеленият цвят е индикатор за процента печалба извън страната, а черният – процента печалба в САЩ.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.