Акциите на американските борси приключиха сесията основно с повишения, след като здравният сектор се възстанови от спада си през деня. Основният индекс Dow завърши с ръст за втора поредна седмица - от 0,4%, съобщава CNBC.
Здравният сектор, който бе един от най-лошо представящите се в S&P 500 по-рано през деня, се вдигна с над половин процент, възстановявайки се от спада. Най-печеливши в сектора се оказаха Centene, HCA Healthcare и Universal Health Services.
Движението при биотехнологичните и фармацевтичните акции бе в резултат на изказването на сенатор Джон Маккейн, който заяви, че „не може с чиста съвест“ да гласува за предложението за здравна реформа, известно като Греъм-Касиди.
Маккейн е един от четиримата републикански сенатори, които не бяха взели решение по здравната реформа на партията си и опозицията му вероятно ще нанесе върху законопроекта сериозен удар.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average успя да се възстанови донякъде от по-ранното си понижение, приключвайки с около 10 пункта надолу. Apple допринесе най-много за седмичния спад, а UnitedHealth поведе губещите за деня.
Основният индекс S&P 500 обаче затвори с около 0,05% нагоре заради ръста на здравния и енергийния сектор. Телекомуникациите поведоха печелившите след новината за потенциално сливане между Sprint иT-Mobile, което даде на анализаторите причина да вярват, че новата компания би намалила конкуренцията между основните доставчици. Акциите на Verizon поскъпнаха с над 2%.
Технологичният индекс Nasdaq composite също успя да се възстанови в следобедната сесия, приключвайки с повишение от около 0,7%.
Акциите на Apple продължиха да се отразяват негативно на пазара. Цената на книжата отчете спад за деня от 1,2%, с което акциите приключиха със седмично понижение от 5,2%. Мнозина смятат, че поевтиняването на акциите се дължи на слабите отзиви за новия iPhone 8 и продуктите Apple Watch. Въпреки това акциите са с 30% нагоре спрямо януари.
Геополитическите сътресения продължават да удрят пазарите. Севернокорейският външен министър И Йон-хо заяви в четвъртък, че страната може да обмисли тестването на водородна бомба в Тихия океан. Ако бъде успешно извършен, това ще бъде първият ядрен тест на Северна Корея извън границите ѝ.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа леко спадна в петък до 2,262%, след като се възстанови сериозно през последните седмици. Откакто удари едва 2,02% преди две седмици, доходността по 10-годишните ДЦК се възстанови с над 23 пункта през периода, подкрепена допълнително от решението на Фед в сряда. Доходността по 2-годишните държавни облигации завърши на ниво от 1,439 процента.
Индексът на долара продължи да спада след поскъпването си в началото на седмицата, понижавайки се с 0,14%. Японската йена се повиши с 0,33%, а швейцарският франк – с 0,06% спрямо долара.
Цените на петрола се повишиха в петък, доближавайки се до най-високите си нива от месеци, след като ОПЕК и други производители решиха да изчакат до януари, преди да решат дали да удължат квотната си сделка след първото тримесечие на 2018 г.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се вдигнаха с 8 цента, или 0,16%, до 50,63 долара за барел, а върху петрола сорт Брент - с 35 цента, или 0,62%, до 56,78 долара за барел.
Златото се възстанови от 4-седмичното си дъно в петък, след като инвеститорите се насочиха към него като към актив убежище заради геополитическите сътресения. Фючърсите на ценния метал се повишиха с 0,48% до 1301,03 долара за тройунция.