Финансовата система днес е по-сигурна, отколкото преди 10 години, макар че може да има нужда от някои настройки в регулациите.
Това мнение изказа председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън, цитирана от CNBC.
Йелън говори в рамките на икономическия симпозиум на Фед в Джаксън Хол, щата Уайоминг. Макар че изказването ѝ се следи внимателно от пазарите, тя не предостави информация за бъдещата парична политика, а се фокусира върху историята на кризата и как са реагирали регулаторите на глобалния финансов срив от 2007-2008 г.
Йелън предупреди, че бъдещи кризи са неизбежни, но допълни, че спукването на балона на имотния пазар е дало много ценни уроци.
„Събитията около кризата изискваха действие, необходимите реформи бяха предприети и тези реформи направиха система по-сигурна“, казва тя според предварително предоставения текст на речта, цитиран от CNBC.
Йелън отхвърли твърденията, че регулациите са задушили банковата активност и посочи, че по-високите капиталови изисквания всъщност са довели до ръст в кредитирането.
Председателят на Фед изнася своята реч по-малко от шест месеца, преди мандатът ѝ да изчете. Президентът Доналд Тръмп е предпазлив в реториката си дали ще я назначи за още един мандат, а самата Йелън отказва да коментира.
Йелън защити спасителните програми по време на кризата и похвали ефективността на новите регулации, включително закона Dodd-Frank, който беше въведен през 2010 г., за да стабилизира банковата система в САЩ. Все пак тя посочи, че Фед постоянно преразглежда мерките, за да види какво работи и какво може да спъва системата.
„Всяка промяна в регулаторната рамка трябва да е умерена и да съхранява увеличената издръжливост на големите дилъри и банки, свързани с реформите, въведени през последните години“, каза Йелън.