Американските акции затвориха сесията с ръстове, като индексът на „сините чипове“ Dow Jones постигна нов рекорд за пета поредна сесия.
В края на сесията Dow Jones се повиши с 0,33% до 21 963 пункта. Най-силна подкрепа на бенчмарка оказаха акциите на Intel и Chevron, които поскъпнаха със съответно 2,5% и 1,5%.
S&P 500 добави 0,24% до 2 476 пункта, като финансовите акции отчетоха най-силен ръст – с 0,8% средно за сектора. Следват технологичните акции с 0,53% и акциите на компаниите за комунални услуги с 0,5%.
Nasdaq отчете ръст от 0,23% до 6 362 пункта.
Според анализатори динамиката на пазара се подклажда най-вече от корпоративните отчети.
„Пазарът искаше да върви нагоре и го направи, като отчете пет поредни рекордни стойности и продължава да се фокусира върху корпорациите, отколкото върху президента и политическите групи във Вашингтон“, коментира пред CNBC Хауърд Силвърблат, анализатор на индексите от S&P Dow Jones Indices.
Сезонът на отчетите продължава, като дотук повечето компании надминаха очакванията на пазара. Общо 72% от компаниите в състава на по-широкия S&P 500, които са публикували финансовите си отчети днес, са подобрили най-ниските очаквания на инвеститорите, а 69% - дори и най-високите, според проучване на Thomson Reuters I/B/E/S.
Цените на петрола приключиха шестдневната позитивна серия, а американският бенчмарк отново потъна под нивото от 50 долара за барел заради знаците за ускоряване на добивите на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), съобщава MarketWatch.
На стоковата борса в Ню Йорк фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка през септември поевтиняха с 1,01 долара или 2% до 49,16 долара за барел. В Лондон септемврийските контракти на сорта брент поевтиняха с 94 цента или 1,8% до 51,78 долара за барел.
Петролът попадна под натиск след публикуването на резултатите от проучване на Bloomberg сред анализатори, петролни компании и компании за данни, които наблюдават петролната индустрия, според което добивите на ОПЕК се увеличават с 210 хил. барела през юли.
Изводът е, че картелът няма да достигне целта си елиминиране на свръхпредлагането до края на годината с тези темпове на свиване на добивите, особено на фона на увеличаването на производството в Либия, Нигерия и САЩ.
Същевременно цената на златото се установи на почти 8-седмичен връх, тъй като икономическите данни повдигат въпроса дали Федералният резерв би увеличил още веднъж основната лихва през тази година.
Фючърсите на благородния метал със срок на доставка през декември поскъпват с 6 долара или 0,5% до 1 279, 40 долара за тройунция. Това е най-високо ниво от 6 юни насам.
От дъното, достигнато на 10 юли, цената на златото се увеличава със 75 долара или 6,2%, отбелязва MarketWatch.