Президентът на САЩ Доналд Тръмп днес ще подпише указ, с който нарежда на ресорните ведомства да предложат реформа на програмата за временни работни визи за висококвалифицирани чуждестранни учени, инженери и програмисти, много ценени в технологичния сектор, за да може вместо тях да бъдат назначавани американци, предадоха световните агенции.
Тръмп ще подпише документа за промени в програмата за визи тип H-1B в Кеноша, щата Уисконсин, където ще посети централата на производителя на професионални инструменти за промишлеността Snap-On. Президентът ще използва мотото "купувай американското и назначавай американци", посочиха високопоставени представители от неговата администрация, цитирани от Ройтерс.
Целта е да се противодейства на "измамите и злоупотребите", тъй като според Белия дом "прекалено дълго, вместо да дава право само на най-добрите да идват да работят, програмата Н-1В би е била прилагана по много вреден за американските работници начин, тъй като е позволявала в технологичния сектор да идват относително слабо квалифицирани и нископлатени кандидати".
Имиграционните власти обявиха вече в началото на април серия мерки за борба с "измамите и злоупотребите" при издаването на тези визи. Съобщението за новите мерки става в момент, когато в САЩ започва годишното издаване на около 85 хил. визи H-1B, отбелязва АФП.
Американският президент не може с обикновен указ да промени броя на издаваните визи, но Белият дом се надява, че с подписването на текста ще даде тласък преди вероятна законова реформа, чиито очертания обаче остават твърде неясни.
"Това е преходен период към (имиграционна) система, по-точно насочена към квалификацията", подчерта представител на администрацията, пожелал анонимност.
В първата си реч пред Конгреса на 1 март Тръмп призова за отказ от "сегашната система на нискоквалифицирана имиграция".
Давайки за пример Канада и Австралия, той изтъкна волята си да ориентира американската система към "система, основаваща се на заслугите".
В указа на Тръмп ще има и параграф за насърчаване да се "купува американското", с което се цели в държавните поръчки да се даде преимущество на произведени в САЩ стоки.
Обединението на американските промишлени производители приветства тази инициатива в комюнике, публикувано снощи. В него е посочено, че политиката на правителството трябва да увеличи максимално употребата на американска стомана, желязо и промишлени стоки, купувани с парите на данъкоплатците.
/БТА/