Акциите на американските борси отчитат спад във вторник, като финансовият сектор изостава, след като несигурността около политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп нараства, съобщава CNBC.
Основният индекс Dow Jones industrial average се търгува с около 20 пункта по-ниско, като Goldman Sachs, UnitedHealth Group и JPMorgan Chase допринасят най-много за загубите. S&P 500 също отчита понижение от 0,15%, като финансовият сектор е надолу с над 1%.
„S&P 500 остава обвързан с фаза на консолидация, която отразява нерешителния пазар заради приближаването на встъпването в длъжност на Тръмп“, казва Кейти Стоктън, главен технически стратег в BTIG, в свой коментар. „Вярваме, че рискът е по-голям в посока надолу в краткосрочен план и трябва да внимаваме за нарушаване на по-ниската граница от диапазона – около 2250 пункта“.
Nasdaq composite също се представя зле, понижавайки се с 0,37%.
„Има голямо неспокойствие с встъпването в длъжност на Тръмп“, казва Питър Кардило, главен пазарен икономист във First Standard Financial. “Докато не видим какво ще направим през първите си 100 дни, мисля, че пазарът ще остане в режим на изчакване“.
Коментарите на Тръмп накараха и доларът да поевтинее с 0,75% спрямо кошница от валути. От своя страна еврото се повиши с 0,8% до 1,0698 долара, а йената поскъпна с 0,76% до 113,07 долара за йена.
Натискът върху американските борси допълнително се засили заради опасенията за твърдо излизане на Великобритания от Европейския съюз.
Наим Аслам, главен пазарен анализатор в Think Markets, каза, че се е очаквало речта на Мей да бъде „катастрофална“. „Тя обаче успя да се справи с очакванията и направи много добра реч. Нещо повече, финалната сделка за Brexit ще бъде подложена на гласуване в парламента и това прави нещата по-малко песимистични“.
Британският паунд се изстреля нагоре с над 2% спрямо долара, търгувайки се за около 1,2369 долара. По-рано тази седмица паундът за малко премина бариерата от 1,20 долара.
На пазара на държавни ценни книжа доходността по 10-годишните държавни облигации се понижава до 2,336 пункта, а на 2-годишните ДЦК – до 1,161 пункта.
На пазара на суровини фючърсите върху петрола сорт Брент се търгуват с 66 цента нагоре до 56,52 долара за барел, а върху американския суров петрол – с ръст от 77 цента до 53,14 долара за барел.
Фючърсите върху златото също отчитат повишение от 1,3% до 1210,70 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 18:00 ч.