Председателят на Федералния резерв за Чикаго Чарлз Евънс заяви, че държавните стимулиращи политики може да подкрепят растежа и да намалят нуждата от хлабава парична система, подчертавайки очакванията на някои инвеститори, че политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп ще доведат до по-високи лихвени проценти, съобщава Bloomberg.
Държавните стимули „може да ускорят растеж с няколко пункта през следващите две години“, каза Евънс пред репортери в четвъртък по време на събитие в Неапол, Флорида. „Очакваме да ги коригираме, когато реално видим предложенията да се придвижват напред и има вероятност да се приложат“, каза той по повод прогнозите за брутния вътрешен продукт. Той добави, че оценките може да се повишат дори повече в зависимост от това кои политики се приложат.
Ако икономическите перспективи се подобрят, „ще имаме нужда от по-стегната политика или, казано по друг начин, сегашното ниско ниво на основния лихвен процент внезапно ще стане твърде ниско“, каза той.
Евънс, който има право на глас във федерална комисия за отворения пазар, определяща паричната политика, защитава две повишения на лихвите през 2017 г., макар че три повишения от по четвърт пункт „не са невероятни“, каза той на 6 януари.
Брутният вътрешен продукт ще се разшири с 2,1% през 2017 г. и с 2% през следващата година след ръст от 1,9%, сочи медианната оценка на представители на Фед. Техните тримесечни оценки, публикувани на 14 декември, предполагат, че централната банка ще увеличи лихвените проценти три пъти през 2017 г. след едно повишаване през миналата година.
Председателят на Фед Джанет Йелън тогава подчерта, че само някои централни банкери са включили потенциални промени на фискалната политика в прогнозите си. Макар че плановете на Тръмп за намаляване на данъците и повишаване на разходите може да подкрепят растежа и да захранят инфлацията, много икономисти се опасяват, че обещанията му да наложи търговски бариери може да подкопаят икономиката. Доларът поевтиня през последните години от 14-годишен връх, след като все повече инвеститори залагат, че обещанията му за стимулиране на БВП няма да се изпълнят.
Председателят на Фед за Филаделфия Патрик Харкър повтори тези опасения пред репортери в четвъртък, заявявайки, че политиките на Тръмп „може да поемат и в двете посоки“ и е твърде рано да се променят прогнозите върху икономиката или паричната политика.
„Искам да получа още малко данни, преди да взема такова решение“, каза той в отговор на въпрос кога централната банка трябва отново да повиши лихвените проценти. „Кристалната ми топка в момента не показва ясен образ“, добави той по отношение на влиянието на фискалната политика към прогнозите му в момента.
Председателят на Фед за Сейнт Луис Джеймс Булард каза в интервю за CNBC в четвъртък, че все още бавното движение на инфлацията означава, че Фед може да реагира бавно, без да изостава, когато става въпрос за затягането на паричната политика.
„Можем да си позволим да бъде търпеливи и да видим какво ще се случи и какво наистина ще се реализира“, каза той по отношение на икономическите политики на новата администрация. „Те трябва да се материализират и детайлите им имат значение“.