Инвеститорите, които тъжат за края на 30-годишния бичи пазар на американски държавни ценни книжа, могат да намерят утеха в демографията – благодарение на застаряващото население има ограничение колко може да нарасне доходността по книжата, пише Bloomberg.
През следващото десетилетие, когато повечето от родените по време на бейби бума след Втората световна война ще се доближат до пенсия, глобалното търсене на облигации и парични средства ще се увеличи и интересът към акции ще се понижи, показва проучване на HSBC Global Research.
Това е така, защото колкото повече се доближават до пенсиониране, толкова повече хората стават чувствителни към риска, премествайки инвестициите си от акции в инвестиции с фиксиран доход.
Поколението, което скоро ще се пенсионира, е по-голямо и по-богато от всички останали възрастови групи в по-голямата част от развития свят. Така че, дори и циклични фактори като ускоряващата се инфлация в САЩ да стимулират в средносрочен план търсенето на акции, по-дългосрочното търсене на фиксиран доход ще остане високо, обяснява ръководителят на разпределението на активи в HSBC Фредерик Нербранд.
Трусовете на пазара на облигации подновиха интереса към аргумента, че „посивяването“ на големи части от населението на развитите пазари ще подкрепи цените на облигациите.
Джим Лавис от M&G Investments в Лондон оспори това през декември, твърдейки, че макар демографията да помогна за понижаване на доходността по облигациите в миналото, връзката е била изкривена от други фактори като правителствени стимули, откакто финансовата криза и глобализацията промениха формата на работната сила.
Световното население на възраст от 60 или повече години се разраства с 3,3% годишно, а в Европа тази възрастова група вече представлява 24% от цялото население, показват данни на ООН.
А колкото по-големи са редиците на тези, които влизат в пенсионна възраст, толкова по-голям дял от икономическия пай взимат те. Изследването на HSBC показва, че родените по време на бейби бума в САЩ в момента притежават 45% от цялото богатство.
Пенсионните фондове в страните от ЕС държат 50% от своите активи в облигации, показа изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през юни. Според прогнозите на HSBC експозициите към акции в САЩ ще се понижат с 5 процентни пункта до 2030 г. , което ще се компенсира от малкото увеличение на инвестициите в облигации и по-голямото увеличение на парите в брой.
Това не означава, че Нербранд залага на облигациите в краткосрочен план. „В настоящия цикъл, с вероятността Федералният резерв да повиши лихвените проценти през тази година и разходните планове на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, които ще ускорят инфлацията, вниманието е приковано върху акциите“, смята той.
Като цяло според икономиста е налице структурно търсене през следващите между пет и десет години, което благоприятства облигациите, а не акциите.