Федералният резерв на САЩ е одобрил през декември 2016 г. първото повишение на лихвените проценти от една година насам до голяма степен заради пазарната реакция след президентските избори и заради очакването за агресивна фискална политика. Това показва протоколът от последното заседание на централната банка, цитиран от CNBC. Повишението с 25 базисни пункта на лихвата по федералните фондове е било единодушно прието.
Федералната комисия по операциите на открития пазар страни от политически коментари, но показва, че е взима предвид последиците от победата на Доналд Тръмп. И макар че името на новоизбрания президент не се споменава, влиянието на вота върху пазарите и икономиката изглежда е било подробно обсъждано.
В обобщението на икономическите си прогнози комисията подчертава „значителната несигурност“ за предстоящата фискална политика. Все пак централните банкери посочват, че „по-експанзионистична фискална политика повишава вероятността от по-затегната парична политика отколкото в момента се очаква“.
„Движенията в цените на активите, както и промените в очакваната динамика на паричната политика в САЩ след декември изглежда са предизвикани до голяма степен от очаквания за по-експанзионистична фискална политика след изборите“, пише в стенограмата.
Все по-големите очаквания за бързо затягане на паричната политика отразяват схващането на инвеститорите, че бъдещият състав на Конгреса и Администрацията ще въведат значителни фискални стимули.
Мнозина представители на Фед са изразили тревога, че позволяването на по-ниска безработица без повишения в лихвените проценти може да изиска още по-агресивни ходове в паричната политика. В този ред на мисли комисията по операциите на открития пазари е повишила очакванията си през 2017 г. от двукратно до трикратно повишение на лихвата.
Според стенограмата председателят на Фед Джанет Йелън и колегите й са преценили, че възможността за по-агресивен растеж трябва да се вземе предвид. „Повечето членове на комисията отдават значителните промени в условията на финансовите пазари на очакванията за по-експанзионистични фискални политики през идните години и вероятни понижения на корпоративните данъци“, пише в протокола.
Евентуалните негативни рискове включват търговски войни по време на управлението на Тръмп, както и вероятността политиките му да не оправдаят очакванията.
Все пак като цяло Фед очаква сравнително постепенно нормализиране на лихвените проценти.
преди 7 години not a chance dear pall !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Quantitative easing - Q-3 17 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години parity for the couple USD/EUR short term0,95 - Q-3 17 отговор Сигнализирай за неуместен коментар