Победата на Тръмп може да принуди Силициевата долина да започне да изглежда повече като другите големи индустрии. През годините технологичната общност обърка много представители на Вашингтон, като отказа да работи с властите. Тя смята, че вижданията ѝ са напълно различни от техните, ето защо често не желае да съдейства, дори и това да донесе ползи на бизнеса. През 2016 г. лидерите от индустрията изцяло подкрепяха Хилари Клинтън за президент и гледаха на управлението на Тръмп като фарс или като нещо почти невъзможност.
Силициевата долина всъщност може да спечели много от управлението на Тръмп, дори и да загуби някои неща. Apple и други компании ще трябва да върнат милиарди долари в САЩ, скрити в чужбина, в случай на данъчна реформа.
Но темите за имиграцията, киберсигурността, шпионажа, антимонополните мерки и интернет неутралността отново са на масата за преговори. Един от най-големите въпроси пред Силициевата долина остава имиграцията, тъй като индустрията е силно зависима от талантите, идващи от чужбина, които Тръмп толкова не харесва.
Сега лидерите на технологичната индустрия в САЩ може да се наложи да избират между личните си принципи и тези на своите акционери от страната. Тръмп отправя този въпрос към много от тях. Като ръководители на публично търгувани дружества решението е да се срещнат с Тръмп.
Да се противопоставяш на президент на САЩ като основател на частна фирма или като инвеститор, е трудно, но може да се случи. Да се обявиш твърдо срещу един хаотичен и отмъстителен президент, ако си директор на публична компания, е доста рисковано.
И това не е хипотеза. Туитовете на Тръмп изпратиха книжата на Boeing с 1% надолу на 6 декември, а тези на Lockheed Martin се потопиха с 3% на 12 декември, след като той разкритикува скъпо струващите държавни поръчки, изпълнявани от компанията. Всичко това може да служи като предупреждение. Когато дойде моментът, в който новоизбраният президент има повече от 140 знака, за да се изкаже, и има властта на правителството зад себе си, последствията могат да бъдат по-тежки.
Някои представители на Силициевата долина не са съгласни с това. Според тях правенето на компромиси с ценностите не помага нито на компаниите, нито на служителите.
Силициевата долина показа, че е готова да извива ръцете на държавата и на местните власти, за да запази правата на малцинствата и ЛГБТ общността в последните години, но много други компании, сред които Yahoo, бяха повече от доволни от това да си сътрудничат с правителствените агенции.
Ако ръководителите на технологичните компании се провалят в реакцията си сега, техните най-добри служители могат да свършат това вместо тях, твърди Хънтър Уок, бивш продуктов мениджър в Google.
"Истинската власт е в ръцете на служителите на тези технологични компании", коментира Уок. "Смятам и се надявам, че ръководителите ще искат служителите им да вярват в същите ценности за разнообразие на работната сила, включване, иновации. Смятам, че в крайна сметка работата на главните изпълнителни директории не е да карат цената на акциите да расте, а да запазят компаниите си като места, в които талантите искат да работят".
преди 8 години Има се предвид, че тази е единствената непублична. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години неграмотен превод , или редакция ...?"тревожно е, че единствената частна фирма, чийто представител беше на срещата - Palantir..."другите представители са били все на държавни фирми, тъй ли.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Надвил на приказки и на маса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Надвил на приказки и на маса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар