Инвестиционните фондове в САЩ продължават да привличат парите на инвеститорите след изборите в страната, след като няма признаци, че реториката на Доналд Тръмп за подновен растеж на икономиката утихва, коментира Financial Times.
Малко над 5,1 млрд. долара са влезли в инвестиционни фондове в САЩ за седмицата до 23 ноември, сочат данни на EPFR. Тази сума е малко под рекордната от предишната седмица, но все пак подчертава изместването на средствата от облигационни към инвестиционни фондове, което характеризира инвеститорските потоци след победата на Тръмп на 8 ноември.
На глобално ниво облигационните фондове са изгубили 8,6 млрд. долара, като 2,5 млрд. долара от тях се дължат на САЩ, след като доходността по облигациите рязко нарасна от 8 ноември насам. Фондовете за облигации и акции на развиващите се пазари продължават да губят пари, като инвеститорите са изтеглили съответно по 2,9 и 1,9 млрд. долара от тях.
В същото време инвеститорите са подкрепили цените на американските акции след изборите в САЩ заради посланието на Тръмп за подкрепа на растежа чрез разходи за инфраструктурата и намаляване на данъците.
Тази седмица всички основни борсови индекси в САЩ достигнаха нови върхове – предишният път, когато нещо подобно се случви, е през 1999 г. Щатският долар също поскъпна, подкрепяйки цените на акциите на по-малките компании, тъй като като цяло те са фокусирани по-скоро върху местния пазар и затова са по-защитени от валутните колебания.
Нарастващата доходност по облигациите и потенциалните търговски споразумения могат също да се превърнат в бъдещи насрещни ветрове за по-големите компании. „Ако търговията и доларът се превърнат в проблем, малките компании са по-силно изолирани и би трябвало да успеят да задържат печалбата си“, каза Дейвид Лебовиц, глобален пазарен стратег в JPMorgan Asset Management.
Въпреки това голяма част от ръста се основава на очакванията към новата администрация, а някои инвеститори се притесняват за възможността движението на пазара да е твърде голямо.
В Европа перспективата за разриви заради изборите следващата година – най-вече във Франция и Германия, заедно с наближаващия референдум по конституционната реформа в Италия, предизвикват несигурност, казва Джим Сарни, управляващ директор на Payden & Rygel Investment Management.
Европейските инвестиционни фондве отчитат отлив от 3,5 млрд. долара – най-големия от юни 2015 г.
Освен всичко друго чуждестранните инвеститори са привлечени към американските облигационни пазари, тъй като доходността там нараства по-бързо в сравнение с тази на европейските пазари. Силното търсене на тазседмичния търг за 7-годишни американски държавни ценни книжа в сряда подсказа, че има чуждестранно търсене, сочат анализатори на ВМО, след по-слаби търгове на 2-годишни и 5-годишни ДЦК в понеделник и вторник.