Инвестиционната банка Morgan Stanley обяви 57% ръст на нетната печалба за тримесечието, задминавайки сериозно очакванията на анализаторите. Компанията е намерила подкрепа най-вече във възстановяването на бизнеса с търговия с ценни книжа, което помогна и на останалите големи банки в страната, съобщава Wall Street Journal.
Базираната в Ню Йорк компания отчете нетна печалба от 1,6 млрд долара, или 81 цента на акция, спрямо 1,02 млрд. долара, или 48 цента на акция, за същия период на миналата година.
Приходите са нараснали до 8,91 млрд. долара от 7,77 млрд. долара година по-рано, когато мудната активност при търговията и загубите от азиатския портфейл за частен капитал принудиха Morgan Stanley да отчете едно от най-лошите си тримесечия под управлението на главния изпълнителен директор и председател Джеймс Горман.
Анализаторите, анкетирани от Thomson Reuters, очакваха печалба на Morgan Stanley от 63 цента на акция и приходи за 8,17 млрд. долара. Акциите на компанията поскъпнаха с 0,6% в търговията преди отварянето на пазара.
Приходите от търговия са нараснали с 29% до 2,61 млрд. долара с увеличение както на търговията с фиксиран доход, така и с акции.
Възвръщаемостта на собствения капитал на компанията, което е внимателно следен показател за рентабилността, възлиза на 8,7% през третото тримесечие спрямо 5,6% преди година. Горман постави цел от 10% до 2017 г., но компанията не показва стабилен напредък към постигането ѝ.
Акциите на Morgan Stanley се представят най-добре спрямо останалите големи банки в САЩ от началото на лятото досега, поскъпвайки с 24% от 1 юли насам. Те остават сравнително без промяна на годишна база.
Morgan Stanley бе последната сред големите банки, която отчита резултатите си за третото тримесечие и като цяло очакванията към нея бяха сравнително високи. Конкурентите също съобщиха силни резултати от бизнеса си с търговия и инвестиционно банкиране – две големи подразделения и за Morgan Stanley.