Предвид невъзможността на Федералния резерв да направи нещо повече от усилията, които полага в момента, най-добрият начин за ускоряване на американския икономически растеж е чрез подходи извън непаричната политика, като имиграционна и данъчна реформа, каза един от централните банкери в понеделник.
В коментар, публикуван малко след полунощ, гуверньорът на Фед за Минеаполис Нийл Кашкари отбелязва, че пазарът на труда е „близо до нормалното“, съобщава Ройтерс. Според него обаче инфлацията все още е под 2-процентовата цел на Фед, а икономическият растеж е много под нормалното от преди кризата.
„Паричната политика до голяма степен прави това, което може, за да подкрепи силно възстановяване и това, което остава са фискални и регулаторни политики“, пише Кашкари в коментар, публикуван в последния ден пред централните банкери да навлязат в дългото една седмица комуникационно затъмнение преди срещата си за определяне на политиката. Те трябва да се срещнат на 20-21 септември.
Кашкари очертава широк спектър от възможни причини за бавния икономически растеж на САЩ. Той заключава, че най-вероятните причини са застаряващото население, психологическите белези от финансовата криза, заради която домакинствата и бизнесите не искат да поемат рискове, и „мудните технологични иновации“.
За да се решат тези проблеми, правителството може да засили разходите за фундаментални изследвания, да възстанови износената инфраструктура, да оптимизира регулациите и данъчния кодекс и като цяло да прави малки стъпки с малки негативни рискове и голям потенциал.
„Друга обещаваща политика е имиграционната реформа, особено за висококвалифицираните служители“, пише Кашкари.
Правителството обаче, а и Фед, трябва да бъдат внимателни с политически промени, които имат твърде много потенциал да навредят, твърди той. Повишаването на инфлационната цел на Фед е един от тези подходи, казва той, както и огромните държавни разходи.
„Настроен съм скептично към идеята, че мащабно разширяване на държавните разходи само по себе си е най-добрият начин напред, тъй като по-големите фискални дефицити ще доведат до по-високи очаквани бъдещи данъци, което може допълнително да подкопае доверието в частния сектор“, пише той.
Представителите на Фед през последните месеци засилват призивите си за структурни корекции на икономическия застой, казвайки, че паричната политика не може да се справи сама.
преди 8 години не са, мишето още се вижда от долу, както и глупoстите му :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ха, гумата мина. Не мога да повярвам, че изтрихте бота :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар