Борсовите индекси в САЩ реагираха смесено след изявлението на председателя на Фед Джанет Йелън, като единствено технологичният Nasdaq финишира на зелена територия, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones изтри 0,29% до 18 395,74 пункта. По-широкият индекс S&P-500 се понижи с 0,16 на сто до 2 169,04 пункта. Индексът на технологичните дружества Nasdaq спечели 0,13 на сто до 5 218,92 пункта.
Пазарните очаквания за промяна на лихвения процент по време на следващата среща на Фед през септември достигнаха 30% в петък следобед, според изчисления на FedWatch.
Според Кейт Уорн, инвестиционен стратег в Edward Jones, думите на Йелън не са променили очакванията твърде много”. „Мисля, че като цяло инвеститорите очакват увеличение на лихвения процент, но по-късно тази година”, заяви той.
Аргументът в подкрепа на повишаване на лихвените проценти в САЩ набира сила, заяви председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън по време на речта си в рамките на симпозиума в Джаксън Хол, щата Уайоминг.
„В светлината на продължаващото солидно представяне на трудовия пазар и нашата прогноза за икономическата активност и инфлацията, смятам, че аргументът за повишение на лихвата по федералните фондове набира сила през последните месеци“, каза Йелън, цитирана от Wall Street Journal.
„Когато обемът е нисък няколко големи сделки могат лесно да задвижат пазара нагоре или надолу”, обясни от своя страна Ранди Фредерик, вицепрезидент за търговия и деривати на Charles Schwab.
Други данни, оповестени петък, показаха леко понижение в потребителските настроения през август.
В САЩ доларът се търгуваше в широк диапазон, нараствайки с повече от 0,8% спрямо кошница от валути, след като се търгува на по-ниско ниво по-рано през сесията.
Фючърсите върху златото с доставка през декември поскъпнаха с 1,30 долара до 1 325,90 долара за тройунция.
На петролните пазари американският лек суров петрол поскъпна с 0,65% до 47,64 долара за барел, след като саудитският енергиен министър попари очакванията, че кралството ще се съгласи следващия месец да намали производството на „черно злато”.