Условията на пазара на труда в повечето щати в САЩ се затягат, т.е. работните места стават повече от работниците, което насърчава ръста на възнагражденията на мнозина служители, смятат представителите на Федералния резерв.
В последния си доклад за регионалните икономически условия, познат като Бежовата книга, американските централни банкери посочват, че „затегнат трудов пазар се наблюдава в повечето региони“. Заетостта и ръстът на заплатите са определени като умерени, а повишението във възнагражденията е концентрирано в зони със затегнати условия на пазара“, пише в текста, цитиран от Wall Street Journal.
В Атланта и Ричмънд компаниите посочват, че е все още трудно да се намерят висококвалифицирани служители в сфери, където има голямо търсене, а нискоквалифицираните работници също стават трудни за намиране. В Кливланд по-високите цени в строителството, които покриват нарастващите разходи за труд, са резултат именно на затегнатия трудов пазар.
Изключение прави енергийният сектор, където пазарът на труда се характеризира с някои слабости, и тези условия засягат енергийните компании в Атланта, Кливланд, Далас, Канзас Сити и Минеаполис.
Като цяло Фед отчита скромен или умерен икономически растеж в повечето от своите 12 окръга. „Компаниите в няколко окръга като цяло са оптимистично настроени и очакват ръстът или да продължи със същия темп, или да се ускори“, пише в Бежовата книга.
Проучването на Фед се основава на информация за икономическите условия преди 23 май и Бежовата книга е публикувана две седмици преди следващото заседание за паричната политика, отбелязва WSJ. Представителите на Фед сигнализираха, че ако икономиката е в добра форма, може да повишат лихвения процент след срещата на 14 и 15 юни или на 26-27 юли.
В своя реч от миналата седмица Джанет Йелън заяви, че „повишение на лихвените проценти вероятно би било уместно, ако макроикономическите данни позволяват“.
В петък се очаква докладът за заетостта през май, който се следи внимателно и от Фед, и от инвеститорите.
В Бежовата книга Фед посочва, че потребителските разходи в САЩ растат балансирано в много региони. Докладите за индустрията отправят смесени сигнали, а като цяло банките отчитат високо търсене на кредити. Условията в земеделието в много окръзи са обещаващи, въпреки че ниските цени на суровините продължават да оказват натиск върху печалбите в сферата.
Енергийният сектор остава слаб, но компаниите в Кливланд и Далас изразяват оптимизъм, че цените на петрола и природния газ изглежда вече са достигнали дъното.