IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

120 години тайни на Dow Jones Industrial Average

Въпреки дългата си история основният индекс на щатския пазар не е най-старият

18:02 | 26.05.16 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Getty Images</em></p>

Снимка: Getty Images

Независимо дали сесията на Wall Street днес се окаже положителна или не, инвеститорите със сигурност ще имат поне един повод да празнуват. Един от основните индекси на щатските борси – Dow Jones Industrial Average, има рожден ден и става на цели 120 години.

За над столетие историята на индекса е изпълнена с доста интересни факти, а за някои от тях разказва The Wall Street Journal.

1. DJIA всъщност не е най-старият индекс в света. Това отличие принадлежи на Dow Jones Transportation Average. Чарлс Дау, един от редакторите учредители на The Wall Street Journal, който създава тези индекси, дава старт на бенчмарка за железопътни компании през 1884 г., 12 години преди появата на индустриалния индекс през 1886 г.

2. Нито една компания не е била постоянна част от индекса от създаването му досега. Dow стартира само с 12 акции на първите индустриални компании. От тях само General Electric (GE) днес е част от бенчмарка, който вече включва 30 компании. На няколко пъти компанията е била изкарвана от индекса, макар и за кратки периоди, но все пак си остава най-дълго съществувалата в него.

3. Dow вече не е осреднен (от average – среден, бел. ред.) индекс, както в началото. Тогава бенчмаркът е събирал цените на всички акции и ги е разделял на броя акции. С времето обаче тези изчисления стават твърде сложни заради разделянето на акции*, което намалява цената на всяка една от тях. До 1916 г., когато Dow се разширява от 12 до 20 компании, цената на акциите на GE например е трябвало да се умножава по четири, за да се коригира заради предишни сплитове, преди да бъде „осреднена“.

4. Осредняването се премахва през 1928 г., когато компаниите в индекса стават 30. Оттогава насам сумата от цените се разделя с число, коригирано всеки път, когато някоя компания разделя акциите си, за да се запази Dow на едно и също ниво.

Разделянето на акции през годините е свило сериозно делителя. На 27 май 1986 г. той пада под единица, където и остава. Когато се разделя с число, по-малко от 1, делителят се превръща в множител. Точно затова общо цената на акциите на 30-те компании днес достига почти 2600 долара, докато стойността на индекса Dow се колебае под 18 000 пункта. Промяна с 1 долар на която и да е от компаниите в Dow му влияе със средно 6,85 пункта.

5. Технологичните фенове невинаги са съгласни с бенчмарка, включително Стив Джобс. Невинаги Dow успява да се движи достатъчно бързо с „горещите“ акции. Представители са лобирали с години, преди Microsoft и Intel да бъдат включени в индекса през 1999 г.

Apple е друга компания, която инвеститорите са искали да видят като част от Dow, както и самата компания всъщност. В един момент дори Стив Джобс се обажда, за да разбере причините компанията да не е част от индекса. В онзи момент обаче цената на акциите на Apple е над 600 долара за брой и те биха доминирали и изкривили индекса. След смъртта на Джобс Apple разделя акциите си и се включва в Dow през 2015 г.

6. DJIA отчита ръст през 78 от 120-те си години, макар че се срива през първата си. От 40,94 пункта, първата си средна цена, Dow потъва с 30% до 28,48 пункта през август 1986 г., тъй като разгорещената президентска надпревара изнервя инвеститорите.

7. Голямата депресия се отразява толкова зле, че Dow се връща почти до първоначалните си нива. На 8 юли 1932 г. индексът затваря на ниво от 41,22 пункта, само с 0,7% над стартовата си позиция 36 години по-рано.

8. Всеки процентен пункт на Dow има по-малко значение от преди. Когато индексът отчита ръст, по-лесно е пунктът да нарасне, отколкото процентите. Ако вземам за сравнение пунктовете, най-големите годишни печалби и загуби са се случили сравнително скоро. Най-добрата му година е 2013 г. с печалба от 3472,52 пункта, а най-лошата – 2008 г. със загуба от 4488,43 пункта.

От гледна точка на процентите обаче се връщаме доста по-назад. Най-добрата година е 1933 г. с ръст от 66,7%, а най-лошата – 1931 г. със спад от 52,7%.

9. В продължение на десетилетия Dow е единственият показател на американския пазар, който инвеститорите могат да следят ежедневно. В края на 50-те години, с началото на компютъризацията, Standard & Poor’s въвежда индекса SPX, който обхваща 500 компании, а след това стартират и други. Днес те са хиляди.

10. Dow вече не е част от Dow Jones & Co. на News Corp, издател на The Wall Street Journal. От 2012 г. насам той е част от S&P Dow Jones Indices, подразделение на S&P Global, а Dow Jones няма дял.

* Сплит, разделяне на акциите - емитирането от една корпорация на даден брой акции, които се заменят срещу досегашния брой акции, държани от акционерите. Преобразуването може да бъде както в посока увеличение броя на акциите в обращение, така и в посока на намаление на броя им. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
0pk
преди 8 години
То голяма стъкмистика това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
DutyFree
преди 8 години
Индустриалния с ТИЯ ГОДИНИ ДЕТО СТЕ ГИ ДАЛИ Е 102 ГОДИНИ СЛЕД ТРАНСПОРТНИЯ, ОПРАВЕТЕ СИ ГОДИНИТЕ ПОНЕ!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още