IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фед и несигурността на Wall Street

Централните банкери карат инвеститорите да се подготвят за увеличение на лихвените проценти от над година, но засега въведоха само едно

08:17 | 24.05.16 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Трудно е да обвиняваме инвеститорите, че са самонадеяни, когато Федералният резерв казва, че е на ръба да повиши отново лихвените проценти.

Централните банкери започнаха да говорят за това в началото на миналата година, само за да се откажат по-късно, когато данните показаха, че се надценили силата на американската икономика. Този сценарий се разиграва отново на глобалните пазари. Дори след като протоколът на Фед в сряда изпрати силен сигнал, че може да има повишение на лихвените проценти още през юни, според пазара на облигации има само 28% шанс това да се случи, пише в свой анализ Bloomberg.

„Фед и другите централни банки стават все по-агресивни, опитвайки се да манипулират посоката на лихвените проценти, но пазарът казва, че не им вярва“, коментира Стив Мейджър, базиран в Лондон ръководител в HSBC Holding. Компанията е една от 23-те основни дилъра на американски държавни ценни книжа, които търгуват с Фед. „Насрещните структурни ветрове по растежа и международните перспективи ограничават докъде могат да стигнат лихвените проценти в САЩ“.

Макар че протоколът от срещата на Фед през април показа, че централните банкери обмислят вероятно повишаване на лихвените проценти следващия месец, в случай че икономиката продължи да се подобрява, инвеститорите виждат множество пречки. Референдумът във Великобритания на 23 юни ще реши дали страната да остане член на Европейския съюз или не. Инерцията на растеж в Китай отслабва след захраненото от кредити възстановяване по-рано тази година, а доларът отново поскъпва.

Някои парични мениджъри казват, че е време трейдърите отново да започнат да вдигат шансовете на Фед. Джефри Гъндлах от DoubleLine Capital заяви през миналата седмица, че централната банка сигнализира, че икономическите данни са достатъчно добри, за да гарантират повишаване на лихвените проценти. Рик Райдер, главен инвестиционен директор по глобални инструменти с фиксиране доход в BlackRock, пък коментира, че официалните представители вероятно ще изчакат до юли, за да преценят резултата и последиците от британския референдум.

Засега пазарите с право определят действията на Фед като блъф. Централните банкери намалиха медианната си прогноза за дългосрочния основен лихвен процент до 3,25% от 4,25% през 2012 г.

Централните банкери карат инвеститорите да се подготвят за увеличение на лихвените проценти от повече от година, но засега въведоха само едно. С доходност от 0,89% двегодишните държавни ценни книга са на по-ниско ниво от декември, когато централните банкери повишиха основните разходи за заеми от почти нула за пръв път от 2006 г. 

Американската икономика не може да поддържа инерцията на растеж, както направи при предишните цикли на затягане на паричната политика, което е доста разочароващо за централните банкер. Икономиката едва се разшири през първото тримесечие, нараствайки с годишен темп от 0,5%. Макар че нивото на безработица спадна под 5%, инфлацията остава под целевата на Фед от 2%.

„Икономиката няма достатъчно енергия, за да може Фед да действа решително“, пише Кристофър Лоу, главен икономист във FTN Financial, в съобщение до клиентите си в четвъртък.

Налице е и доларът. Докато очакванията за повишение на лихвените проценти се засилват, доларът поскъпва и налага натиск върху американските акции, накърнявайки печалбата на мултинационалните компании. По-силен долар и по-евтини акции затягат финансовите условия, отнемайки част от енергията на икономиката.

Поскъпването на долара с 18% спрямо основни валути през последните две години допринесе за поевтиняването на суровините, които се ценообразуват в долари. Подновеното поскъпване ще възпламени опасенията за масови обявления на несъстоятелност в енергийния сектор, изтичане на капитал от развиващите се пазари и отслабване на валутите им.

През март централните банкери рязко намалиха очакванията за лихвените проценти, след като обезценяването на валутата на Китай и изходящите капиталови потоци разтърсиха глобалните пазари. Икономистите на Goldman Sachs нарекоха това едно от най-меките решения на Фед през 21 век.

В четвъртък стратези от Goldman Sachs заявиха, че макар възможността от повишение на лихвените проценти през юни да е нараснала това съвсем не е сигурно.

„Протоколът подчертава колко колеблива е комуникацията на Фед“, казват Робин Брукс и Майкъл Каил от Goldman Sachs. “Нормализирането на политиката, имайки предвид, че доларът може много да поскъпне, е труден ход за Фед“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:16 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още