Индексите на американските фондови борси не намериха единна посока в понеделник, като ръстовете при здравеопазването до известна степен се балансираха от спадовете при производителките на материали и енергетиката, съобщи CNBC.
„Изглежда има голяма ротация към активи убежища“, казва Робърт Павлик, главен пазарен стратег в Boston Private Wealth. “Смятам, че има опасения за стабилността на икономиката, като цяло забавянето при подема, който се случва при петрола. Има опасения и за Китай. Доларът е по-силен и това със сигурност не помага на суровините”, допълва той.
Американският лек суров петрол WTI финишира на ниво от 43,44 долара за барел, или с 2,73% спад. Енергийният сектор в широкия индекс S&P 500 се понижи с 1% - най-много от всички сектори, следван от този на компаниите производителки на материали.
Здравеопазването отчете 1% ръст и поведе секторите, които се търгуваха на зелена територия, следвано от фирмите производителки на стоки от първа необходимост и компаниите за комунални услуги.
Allergan и Mallinckrodt отчетоха поскъпване на акциите си от над 6%.
Ръстовете при Nasdaq бяха насърчени от Amazon, Apple и Alphabet.
Caterpillar и Chevron натежаха най-много на индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average.
„Пазарът е в търсене на сигнал и няма макроикономически данни в САЩ, които да го дадат“, казва Марк Лускини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott.
Председателят на Фед за Минеаполис Нийл Кашкари заяви, че настоящата парична политика е подходяща. По думите му ниските лихвени проценти връщат американците обратно в работната сила, без да упражняват голям натиск във възходяща посока за инфлацията.
По-късно днес коментар ще има председателят на Фед за Сан Франциско Джон Уилямс.