Американските фондови пазари приключиха сесиите си в петък предимно с повишения, като отчитат втора поредна седмица на ръстове, но технологичният индекс Nasdaq е на червено заради спадовете при акциите на технологичните компании, които повеждат спада заради разочароващи финансови резултати, съобщава CNBC.
Широкият индекс S&P 500 добави по-малко от пункт, приключвайки сесията до 2 091 пункта, докато индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average добави 0,12%, или 21 пункта, до 18,003 пункта. Технологичният Nasdaq обаче се сви с 39 пункта, или 0,8%, приключвайки сесията на ниво от 4 906 пункта.
„Големи компании, емблематични брандове и все пак много смесена ситуация“, казва Марк Лускини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott.
„Технически погледнато, пазарите са в по-скоро положителна тенденция. Ние преодоляхме низходящото движение. Вътрешните елементи се подобриха", заяви Ланс Робъртс, главен инвестиционен стратег в Clarity Financial. Но "това е едно много краткосрочно подобрение".
Microsoft преживя най-лошото си борсово представяне от 27 януари 2015 г., след като отчете резултати, които не оправдаха очакванията на анализаторите, разкривайки, че нейният облачен бизнес не може да компенсира забавянето на пазара на персонални компютри. Акциите на компанията се сринаха със 7,17% до 51,78 долара за брой.
Компанията майка на Google – Alphabet, публикува разочароващ отчет. Консолидираните приходи на Alphabet са нараснали до 20,26 млрд. долара за тримесечието от 17,26 млрд. долара, което е малко под очакваните от анализаторите 20,37 млрд. долара според Thomson Reuters I/B/E/S. Акциите се сринаха с 5,41% до 737,77 долара за брой.
Starbucks Corp. бележи 16% годишен ръст на тримесечната печалба, след като веригата кафенета отчете по-голямо вътрешно търсене и привлече повече клиенти чрез мобилното си приложение. Книжата се сринаха с 4,88% до 57,68 долара за лот.
Веригата ресторанти за бързо хранене McDonald’s отчете скок на печалбата за първото тримесечие, с което лесно надмина очакванията на анализаторите, след като новопредлаганата закуска през целия ден продължава да привлича клиенти. Продажбите на американските ресторанти McDonald’s, отворени преди поне 13 месеца, са нараснали с 5,4%, което е над оценката за 4,6% на анализаторите и се забавя леко спрямо ръста от 5,7% през четвъртото тримесечие. Книжата обаче поевтиняха - с 0,23% до 125,50 долара за брой.
Тримесечната печалба на Visa Inc. расте с 10% на годишна база, въпреки че компанията за карти и картови разплащания отбелязва по-слабо темпо на харчене в чужбина и не вижда особено подобрение на тенденциите в икономиката. Акциите се обезцениха с 2,08 на сто до 79,11 долара за лот.
На макроикономическия фронт компанията за пазарни проучвания Markit публикува индекса на мениджърите по поръчките (PMI) в сферата на производството в САЩ, който се понижава от 51,5 пункта през март до 50,8 пункта през април.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI с доставка през юни поскъпнаха с 2,12% до 43,80 долара за барел, а цената на европейския бенчмарк Брент се повиши с 2,14 на сто до 45,12 долара за барел.
Златото поевтиня с 18,40 долара до 1 231,80 долара за тройунция.
Повече за търговията отвъд Океана можете да разберете от коментара на Сю Кийнан от Bloomberg New York за Bloomberg TV Bulgaria