Основните индекси на американските фондови борси се търгуват с леки понижения. По-рано те опитаха да запишат ръстове, като компаниите за комунални услуги поведоха секторите в S&P 500, които се търгуваха на червена територия, а енергетиката и здравеопазването бяха най-добре представящите се подсектори в широкия измерител.
„Докато петролът е цена над 35 долара за барел, пазарът изглежда е доволен“, казва Питър Колман, главен трейдър в Convergex.
Към 17:40 часа българско време американският лек суров петрол WTI се търгува с 0,41% повишение до 36,94 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент поевтинява с 0,08% до 38,64%.
Златото поевтинява с 0,35% до 1 219,20 долара за тройунция.
Президентът на Фед за Бостън Ерик Розенгрен заяви, че би било подходящо да се тръгне по пътя на затягане на паричната политика по-скоро, отколкото предполагат финансовите пазари. Според него САЩ са се справили доста добре с противодействието на шоковете от чужбина, а глобалните рискове намаляват.
Доларовият индекс се понижава леко, като едно евро се обменя за 1,139 долара, а курсът на йената е 111,41 йени за долар.
Фабричните поръчки се понижават с 1,7% през февруари на месечна база.
„Смятам, че в САЩ сме на стабилна позиция, докато няма големи корекции при петрола или долара“, каза Тод Хедке, главен инвестиционен директор в Allianz Investment Management.
По-късно в понеделник изявления ще имат централните банкери Нийл Кашкари и Роб Каплан. В четвъртък реч ще има председателят на Фед Джанет Йелън.
*Kъм 18.00 часа