Индексите отвъд Океана затвориха в различни посоки в петък, като успяха да изпратят седмицата с най-силните си ръстове от началото на 2016 г., пише CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,14%, или с 22,74 пункта, до 16 390,69 пункта. Широкият индекс Standard & Poor's 500 на практика остана без промяна при 1 917,76 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite днес се извиси с 0,38% до 4 504,43 пункта.
„Смятам, че хората мислят, че до известна степен пазарът се е стабилизирал“, коментира главният трейдър на Convergex Питър Колман. Той отчита, че S&P 500 е нараснал с над 6% от дъното си, отчетено миналата седмица, до най-високото си ниво, достигнато през тази.
До четвъртък водещите индекси на Wall Street бяха нараснали с над 2,5% за седмицата, като сега изпращат най-добрата си седмица за годината. Dow Jones и S&P 500 регистрират най-силните си ръстове от 20 ноември 2015 г. насам от 2,6% и 2,8%, съответно. Седмичният ръст на Nasdaq Composite от 3,9% пък е най-големият от 17 юли 2015 г., посочва MarketWatch.
В петък Министерството на труда на САЩ публикува данни за инфлацията, която остава стабилна на месечна база през януари. Като се изключат колебливите цени на горивата и хранителните продукти, потребителските цени растат с 0,3%. На годишна база базисната инфлация е 2,2%, което е най-големият ръст от юни 2012 г.
„Стойността на инфлацията не ме изненадва, но ме изненадва това, че пазарът не я разглежда по-внимателно. Докладът е важен, защото трябва да напомни, че стимулите за ръст на инфлацията се увеличават“, казва Дейвид Кели, главен глобален стратег в JP Morgan Funds.
Председателят на Фед в Кливланд Лорета Местер заяви, че политиката на централната банка трябва да остане гъвкава известно време предвид забавения икономически ръст извън САЩ, силния долар, по-рестриктивните финансови условия и силно пострадалия енергиен сектор. По думите на Местер инфлацията ще остане ниска по-дълго време откакто по-рано се смяташе, но тя счита, че американската икономика ще се справи с пазарните колебания и слабите макроикономически данни.
На корпоративния фронт Intel и Boeing повлякоха Dow Jones, след като акциите им поевтиняха с над 2%.
С по-осезаем ръст в цената сред компонентите на Dow Jones се оказаха Home Depot и Nike, чиито книжа поскъпнаха с 1,4% и 1,1%, съответно.
На пазарите на суровини фючърсите върху лекия суровия петрол WTI с доставка през март, чийто падеж настъпва в понеделник, поевтиняха с 1,13 долара до 29,64 долара за барел, но изпращат седмицата с лек ръст. Контрактите върху петрола с доставка през април са надолу с 1,18 долара до 31,75 долара за барел.
От своя страна контрактите върху златото с доставка през април прибавиха 4,50 долара към стойността си до 1 230,80 долара за тройунция.
На валутния пазар щатският доларов индекс обърна посоката и се понижи с 0,3%. Курсът на еврото е около 1,113 долара, а този на йената - 113,28 йени за долар. Британската лира поскъпна спрямо щатските пари на фона на дискусиите за Brexit в Брюксел.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се установи на ниво от 1,76%, а възвръщаемостта по 2-годишните облигации кръжи около 0,74%.