IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Goldman Sachs прогнозира четири покачвания на лихвите в САЩ през 2016 г.

HSBC вижда само две увеличения на ставките

17:21 | 24.12.15 г. 6
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Председателят на Федералния резерв Джанет Йелън не трябва да се тревожи за липсата на инфлация по света през 2016 г., ако икономистите на Goldman Sachs Group Inc се окажат прави, пише Bloomberg.

Въпреки че HSBC Holdings Plc наскоро предупреди, че инфлацията по света ще ограничи способността на Фед да повиши лихвените проценти през следващата година, Goldman Sachs гледат на нещата по друг начин. Те прогнозират Йелън и компания да покачат ставките четири пъти догодина.

Изследване на Дейвид Мерикъл и Даан Струйвен от Goldman Sachs анализира доколко глобалната инфлация (без цените на енергоносителите и храните) би оказала влияние върху отделните членове на Организацията за сътрудничество и развитие. За САЩ те установяват, че "няма доказателства" глобалната инфлация да има значим статистически ефект.

Резултатът не трябва да бъде приеман като изненада предвид факта, че 70 на сто от компонентите в кошницата на базисната инфлация в САЩ са услуги, които са в състояние да преодолеят световния ценови натиск, посочват Мерикъл и Струйвен.

Въпреки че цените на вноса може да имат ефект върху инфлацията в САЩ, основните опасения са по-скоро във връзка с колебанията на валутните курсове, а не толкова заради слабостта другаде по света, добавят те.

Стъпвайки на тези изводи, от Goldman Sachs прогнозират умерено ускоряване на инфлацията през 2016 , тъй като икономиката ще започне да работи на пълния си капацитет.

HSBC вижда само две увеличения на ставките, коментира Джанет Хенри, главен глобален икономист. "Политиката на Фед ще продължи да бъде водена от развитието на други места", посочва експертът в доклада си.

Не всички обаче няма да усетят ефектите като САЩ. Исландия, Израел, Чехия и Южна Корея ще бъдат засегнати от инфлацията на други места, тъй като търговските им сметки заема голям дял от брутния вътрешен продукт, казаха от Goldman Sachs.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
А ако започне регионален военен конфликт между Турция и Русия какво ще стане с еврото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 2
michaelis12
преди 8 години
ми незнам ама на еврото лихвата е 0.05 а на "цар долар" е 0.50 и кат гледам пак еврото е по-дебело, а му предстои да отиде на 1.25 ...... :)) Незнам ако на еврото лихвения % стане 0.50 как ще стоят нещата с "цар долар" ..... И това само спрямо еврото, а Швейцария се готви да гътне fractional banking от там франка незнам къде ше отиде, но няма да падне в това съм сигурен ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 6
data
преди 8 години
Ако това се случи цар долар ще се затвърди отново като световна резервна валута за следващите 20 г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
michaelis21
преди 8 години
Goldman Sachs прогнозира четири покачвания на лихвите в САЩ през 2016 г.....Ако това се случи, ще стане много интересно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
това на ден .... ше стане тя как нема да стане .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
Иван Митев
преди 8 години
Факт е, Goldman Sachs Group Inc и HSBC Holdings Plc не зачитат наличие на сгрешена парична система и това не им дава възможност за полезни изводи.Вярната прогноза е: ако САЩ искат да се спасят от стихийна стопанска разруха трябва да прекратят сегашната си сгрешена парична система чрез нейно подобрение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още