Индексите на Wall Street започнаха търговията във вторник с понижения след новината, че Турция е свалила руски изтребител близо до границата със Сирия, съобщи CNBC.
„Днешните лоши новини за сваления руски боен самолет и разпродаването на акции на европейските борси ни напомни, че това е доста изнервена година за инвеститорите“, казва Крис Фокнър Макдона, пазарен стратег в Standard Life Investments.
“Със сигурност геополитическите напрежения са основното притеснение днес и вероятно ще остане така следващите няколко дни. Когато това отмине обаче, фокусът ще се премести към Федералния резерв”, допълва Макдона.
За кратко европейските фондови пазари разшириха спадовете. Германският индекс DAX и паневропейският STOXX Europe 600 записаха понижения от около 1.4% по време на сутрешната сесия в САЩ.
Руският индекс RTS и турският ISE National 100 се понижиха със съответно 3 и 3,5%.
Отвъд Океана индексът на сините чипове Dow Jones Indusrtial Average записва спад от 40 пункта (0,2%) до 17 755 пункта, като най-добре в състава на бенчмарка се представя Chevron, a най-незадоволително – JPMorgan Chase.
Широкият S&P 500 се понижава с 6 пункта (0,29%) до 2 080 пункта. Финансовите компании водят осемте сектора, в които има поевтиняване на акциите, а енергийните фирми и производителите на материали са единствените, чиито акции се търгуват на зелена територия.
Технологичният индекс Nasdaq записва спад от 21 пункта, (0,4%) до 5 082 пункта.
Доходността по 2-годишните държавни облигации остава непроменена на ниво от 0,93%, а тази по 10-годишните книжа се понижава леко до 2,24%.
Доларът се търгува със спад от около 0,1% спрямо основните си конкуренти, като едно евро се обменя за малко над 1,06 долара, а курсът на йената е 122,49 йени за долар.
Фючърсите върху американския суров петрол с доставка през януари се повишават с 1.42 долара до 43,17 долара за барел на борсата New York Mercantile Exchange.
Златото поскъпва с 10,70 долара до 1 077,50 долара за тройунция.
Междувременно бяха публикувани ревизираните данни за ръста на БВП в САЩ през третото тримесечие, който до голяма степен оправдава очакваният на анализаторите. Американската икономика расте с 2,1% през периода юли-септември, а не с 1,5 на сто, както първоначално беше съобщено.
CNBC посочва, че в началото на декември ще бъдат публикувани ключовите данни за заетостта през ноември, които Фед ще вземе предвид при решението си дали да вдигне лихвените проценти на заседанието си на 15-16 декември. Според пазарите вероятността Фед да увеличи лихвите тогава е 70%, сочат данни на частната компания CME.
*Данните са актуални към 17:40 българско време