През 2015 г. американските потребители носят икономиката на плещите си. Догодина обаче икономиката ще трябва да бъде подкрепяна от още стълбове, за да не изпадне в застой, пише Bloomberg.
В три от последните четири тримесечия реалните частни потребителски разходи допринасят за основния икономически растеж в САЩ за разлика от нетния износ, инвестициите и правителствените разходи, които заедно възпрепятстват ръста.
„Забавянето на американската икономика през последната година можеше да се окаже по-дълбоко, ако не бе подкрепата на традиционния източник - потребителските разходи“, пише старши икономистът в Goldman Sachs Зак Пандл. „Силното потребление, подкрепено от ръста на работните заплати, бе достатъчно, за да задържи ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) над тренда.“
Подобно развитие не е нещо невиждано, но далеч не е често срещано явление. През последните 200 тримесечия растежът на потребителските разходи допринася за над 100% от растежа на БВП в по-малко от една трета от случаите.
„Въпреки че перспективите пред разходите на потребителите остават позитивни, само реалните частни потребителски разходи няма да бъдат достатъчно силни, за да гарантират, че растежът ще бъде над тренда догодина“, предупреждава икономистът.
Goldman Sachs очаква прирастът на потребителските разходи да бъде умерен от 3 до 3,5% през 2015 г. до между 2,5% и 2,75% догодина.
„Докато увеличението на доходите от труд бъде силно, потребителските разходи в САЩ най-вероятно ще се представят относително добре“, обяснява Пандл. „Но няколко насрещни ветрове спрямо потреблението – спада на цените на петрола, ефектите върху дохода от растящите цени на активите и скачащите продажби на автомобили – най-вероятно няма да окажат голяма подкрепа догодина.“
Икономистът вярва, че прирастът на реалния доход ще си вземе кратка пауза през 2016 г. отчасти заради значителното възстановяване на инфлацията, тъй като негативният натиск от ниските цени ще избледнее.
Ето защо, за да могат САЩ напълно да възстановят големите икономически загуби от финансовата криза, друг сегмент от икономиката трябва да се намеси в най-скоро време.
преди 9 години От години изучавам,изследвам как функционира светът - защо се случват някои неща и какви са решенията - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099Искам да помогна и цар Соломон вторият син на цар Давид го е казал в книга Премъдрост глава 6 стих 5 - ''...и съдът над управниците е строг, защото малкият заслужава милост, а силните ще бъдат силно мъчени'' - http://***.bg-patriarshia.bg/index.php?file=bible_old_testament_26.xml#6 ,и затова Христос казва ''тук има повече от Соломона''/Мат.12:42/Под ''силни'' се разбира държавни и недържавни служители(банкери и т.н. олигархия) включително и ''4-власт'' защото заради тяхните действия или бездействия стават войни умират милиони и във бъдеще може милиарди ,и нормалната логика е да отговарят повече пред Бог отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Aз не мога да стоя със скръстени ръце и да гледам тоест правя каквото мога и най-малкото е да пиша ,преповтарям с цел да информирам повече хора а те още хора като аритметична прогресия за да има силно гражданско общество което да ''въстане'' с петиции ,референдуми и т.н. конституц.права за да се вземат правилните мерки защото крайният резултат може да е различен Започва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне петролната катастрофа - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години друг сегмент от икономиката трябва да се намеси - финансовият сектор ли ?!Това което незнам със сигурност е дали го правят умишлено или просто са неуки тоест ,че става въпрос за системна криза и г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно с графики и накрая - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684На стената на проф.д-р Боян Дуранкев съм обяснил всичко - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671 отговор Сигнализирай за неуместен коментар