IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Грос: С вдигането на лихвите сега Фед ще създаде самопричиняваща се нестабилност

Американските централни банкери вече изпуснаха своята възможност да увеличат лихвените проценти, смята облигационният мениджър в Janus Capital

18:08 | 02.09.15 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Грос: С вдигането на лихвите сега Фед ще създаде самопричиняваща се нестабилност

Бил Грос, смятан за един от гурутата на облигационните пазари и който дълго време призоваваше Федералния резерв на САЩ (Фед) да вдигне лихвените проценти, смята, че американските централни банкери вече са пропуснали своята възможност да направят това по-рано през годината.

Според него, ако направи това сега, Фед ще създаде „самопричиняваща се нестабилност“, пише Ройтерс.

В своя септемврийски доклад „Инвестиционни прогнози“ Грос пише, че според неговата концепция за неутрален лихвен процент, близък до номиналните 2%, такъв „сега не може да бъде достигнат без пазарите да се изплашат още и без да се създаде самопричиняваща се финансова нестабилност“.

Неутралният лихвен процент е това ниво, при което лихвата не е нито стимулираща, нито ограничаваща активността.

Изглежда Фед има намерение да увеличи лихвените проценти по федералните фондове по време на срещата си този месец, ако единствено докаже, че може да започне „пътуването към нормализирането“, смята Грос, който управлява 1,5 млрд. долара чрез фонда Janus Global Unconstrained Bond.

„Те би трябвало да го направят, но тонът на септемврийската среща трябва да бъде много предпазлив“, коментира инвеститорът. Той смята, че централната банка ще увеличи лихвите веднъж сега, преди да предприеме подобен ход отново след шест месеца.

„Фед започва да осъзнава, че шестте години с лихвени проценти, близки до нулата, имат негативно въздействие върху реалната икономика. Това унищожава историческите бизнес модели, характерни за капитализма, като например дейността на пенсионните фондове и застрахователните компании, и самото желание за спестяване“, посочва Грос.

Според него евентуален спад на спестяванията може да доведе до други проблеми като по-ниски инвестиции и понижение на производителността в дългосрочен план.

Той предполага, че големите промени в политиката в глобален план трябва да бъдат съсредоточени върху държавните разходи за сметка на строгите икономии, и добавя, че страните трябва да са наясно, че девалвациите на валути с цел придобиване на конкурентно предимство не постигат нищо. Те осигуряват само временна „почивка“ от прекомерния глобален проблем с твърде ниското съвкупно търсене спрямо твърде високото съвкупно предлагане.

„Търсенето е това, което трябва да се увеличи. Да, Китай трябва по-бързо да премине към икономика, базирана на потреблението, но развитият свят трябва да изиграе своята роля, като изостави деструктивното ударение върху мерките за строги икономии и започне да заменя своята бързо разлагаща се инфраструктура – процес, който бе забавен в продължение на десетилетия“, коментира Грос.

Като цяло той смята, че големите движения на глобалните финансови пазари през август определено са сигнал, че явно нещо не е наред с глобалната икономика, а не само с Китай.

„В момента фискалните и паричните политики по света не са конструктивни или стимулиращи растежа. И едва ли ще бъдат“, казва Грос. „Ако е така, то тогава капиталовите печалби на фондовите пазари и бъдещите доходи най-вероятно ще бъдат ограничени, ако не започнат да падат стремглаво.“

Според него в този случай държането на пари в брой или на 1-2-годишни корпоративни облигации е най-добрата инвестиция, имайки предвид съотношението риск/възвръщаемост.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Misho ILIEV
преди 9 години
Въпросът сега е дали Федът да вдигне лихвения процент с 25 базови пункта. За какви 2% говори Грос въобще? Самият Фед очаква лихвения процент да достигне 2% едва през 2017 (ако съдим по мнозинството на Феда отразено в dot plot-a).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още