Водещите индекси на американския фондов пазар стартират сесията във вторник с понижения след разпродажби на акции на някои сини чипове, които не оправдаха очакванията на анализаторите по отношение на финансовите резултати, пише CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 0,7% до 17 974,44 пункта. Широкият индекс S&P 500 е надолу с едва 0,06% до 2 126,91 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite печели само 0,08% до момента до 5 223,18 пункта.
„До момента имаме доста по-добри от очакваното финансови резултати. Но смятам, че IBM натежава на пазара, а той е един от големите компоненти на Dow Jones”, коментира главният инвестиционен стратег на Janney Montgomery Scott Марк Лушчини.
Късно снощи IBM публикува финансовите си резултати за второто тримесечие. Американската технологична компания отчете спад на приходите за 13-то поредно тримесечие и не успя да отговори на средната оценка на анализаторите. До момента книжата на IBM губят 4,9% от стойността си до 164,73 долара.
На Dow натежава и индустриалният конгломерат United Technologies, чиито акции поевтиняват с 6,13% до 103,755 долара. Това се случва, въпреки че компанията изненада приятно с печалбата на една акция, но разочарова с приходите. Също така дружеството намали годишната си прогноза.
„Смятам, че за момента Гърция и Китай остават встрани“, заявява главният пазарен стратег на Voya Investment Management Дъг Кот. „Фокусът сега пада върху фундаментите и корпоративните печалби, тъй като се доближаваме до по-важни отчети.“
Сред тях са междинните финансови резултати на технологичните гиганти Apple и Microsoft, които ще бъдат налични за инвеститорите след края на днешната търговска сесия.
Verizon също публикува отчета си за второто тримесечие. Той показа ръст на печалбата на една акция до 1,04 долара, но приходите останаха под прогнозите на Wall Street. Акциите на дружеството поевтиняват с 2,77 на сто до 56,77 долара.
Доларът губи позиции спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ. Еврото пък поскъпва до курс от около 1,088 долара, а йената поевтинява спрямо долара до 124,3 йени.
На пазарите на суровини цената на златото се опитва да се задържи над 1 100 долара за тройунция, след като в понеделник падна под психологическото ниво до 5-годишно дъно. В първите минути на търговията отвъд Океана фючърсите върху златото поевтиняват с 0,33% до 1 103,10 долара за тройунция.
Суровият петрол също се опитва да се възстанови от докоснатите в последните дни дъна. Цената кръжи около 50 долара за барел, след като падна под това ниво за пръв път от 6 април. Контрактите върху суровината струваха 50,15 долара в понеделник, а към момента поскъпват с 1,23% до 51,06 долара за барел.
* Информацията е актуална към 16:55 часа българско време.