Третата по големина американска банка – Citigroup, регистрира най-голямата си тримесечна печалба от финансовата криза насам. Това се случва, след като опитите на главния изпълнителен директор Майкъл Корбат да преструктурира банката и да намали разходите се отплащат. Освен това и разходите на банката за съдебни спорове спаднаха рязко, пише Ройтерс.
За периода април-юни нетната печалба на Citigroup се повишава до 4,85 млрд. долара, или 1,51 долара на акция, от едва 181 млн. долара, или 3 цента на акция, спечелени преди година. Това е увеличение от близо 27 пъти. През второто тримесечие на 2014 г. банката трябваше да плати глоба в размер на 3,8 млрд. долара.
Изгладени със съдебните разходи и еднократните счетоводни ефекти, печалбата расте с 18% до 4,65 млрд. долара, или 1,45 долара на акция. Така резултатът се оказва над очакванията на анализаторите за печалба на една акция в размер на 1,34 долара.
Общите приходи на банката намаляват с 1,5% на годишна база до 19,16 млрд. долара. Анализаторите прогнозираха по-малко приходи, а именно – за 19,11 млрд. долара.
Приходите на Citi от търговия с финансови инструменти с фиксиран доход спадат с 1% до 3,06 млрд. долара. Понижението е доста по-малко спрямо това при другите големи американски банки, които също публикуваха своите междинни финансови резултати.
Под управлението на Майкъл Корбат, който пое поста от Викрам Пандит през 2012 г., Citi разпродава поделенията си за банкиране на дребно в няколко държави, намалява клоновата си мрежа в САЩ и продава второстепенни бизнеси.
Оперативните разходи на Citicorp., където е съсредоточен основният бизнес на Citi, се понижават с 6 на сто до 9,8 млрд. долара през второто тримесечие.
Citi сви активите на Citi Holdings – поделението, което възнамерява да продаде, с 22% спрямо 19% през третото тримесечие. Поделението спечели 157 млн. долара през тримесечието.
През периода възвръщаемостта на активите на американската банка е 1,06%, което е повече от годишната цел за поне 0,9 на сто.