Фондовата борса в Ню Йорк приключи последната търговия за седмицата с леко отстъпление, след като инвеститорите се разочароваха от данните за фабричните поръчки и новите работни места в САЩ.
Статистиката от най-голямата икономика в света показа, че новите фабрични поръчки са спаднали повече от очакваното през май в резултат на слабото търсене на транспорт и електрическо оборудване. Според данните на американското търговско министерство новите поръчки за промишлени стоки са отстъпили с 1% след ревизирания спад с 0,7% през април. По този начин фабричните поръчки отстъпиха в девет от последните десет месеца.
Икономистите прогнозираха поръчките да се свият с 0,5% през май след спада с 0,4 на сто през април.
Изключвайки волатилните поръчки за транспортни стоки, цифрата отчете покачване с 0,1% през май след спада с 0,1% през април.
Междувременно правителственият доклад за заетостта извън селскостопанския сектор в Щатите показа ръст от 223 хил. през юни след коригираните в посока надолу 254 хил. месец по-рано. Експертите очакваха 233 хил. нови работни места през миналия месец.
Същевременно равнището на безработицата спадна до 5,3% след 5,5% през май. Пазарните очаквания тук бяха за ниво от 5,4%.
Докладът за работните места е "малко разочарование. Смятахме, че ще видим по-висок резултат след статистиката на ADP вчера. И другото нещо, че е ръстът на заплатите остана без изменение", отбеляза Джей Джей Кинън, главен стратег на TD Ameritrade. Той отбеляза също разочарование си от низходящата ревизия на данните за предходните месеци.
Ситуацията около Гърция също продължи да бъде във фокуса на инвеститорите. Премиерът на страната Алексис Ципрас заяви, цитиран от Dow Jones, че кризата ще има своето разрешение до 48 часа след референдума в неделя. Той добави, че ако гърците гласуват с "Не" в допитването, той ще бъде в Брюксел на следващия ден и ще подпише сделка.
"Мисля, че Гърция тежи на пазарите поради несигурността и липсата на споразумение. Всичко отне повече време, отколкото повечето хора очакваха", заяви пред CNBC Стивън Фрийдман, старши инвестиционен стратег в UBS Wealth Management. Той все пак добави, че "е добре да се знае, че фундаментите на американската икономика са солидни предвид геополитическите рискове другаде".
По-рано през деня Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че динамиката на дълга на Гърция е "неприемлива" и страната се нуждае от сериозни реформи, ако желае да излезе от кризата. Институцията посочи още, че властите в Атина не могат да изискват отписване на дълга без достатъчно реформи в посока по-силен растеж.
Според доклада на МВФ положението за Гърция е толкова лошо, че правителството се нуждае от около 51,9 млрд. евро в периода между октомври 2015 г. и декември 2018 г. Освен това икономическата позиция на средиземноморската страна се влошава: миналата година МВФ прогнозира, че дългът на Гърция ще намалее от 175% от БВП през 2013 г. до 128% през 2020 г. Сега институцията очаква задълженията на Атина да са 150% от БВП през 2020 г.
Лидерите на Европейска централна банка планират да обсъдят ново спешно финансиране за гръцките банки в понеделник, изтъкна пред Ройтерс източник, запознат със ситуацията.
Междувременно Пуерто Рико успя да изплати дължимите 1,9 млрд. долара на кредиторите си, след като по-рано през седмицата губернаторът на острова предупреди, че страната ще има затруднения в погасяването на задълженията си на обща стойност 72 млрд. долара.
Доходността по американските държавни ценни книжа с падеж след 10 години достигна 2,38%, а тази по 2-годишните облигации – 0,64%. Щатската валута отстъпи спрямо основните си конкуренти, като еврото се разменяше за 1,11 долара.
На корпоративния фронт акциите на Yelp поевтиняха с близо 10 на сто и търговията с тях бе блокирана след новината, че процесът по продажба на продажба на онлайн платформата е спрян.
Капитализацията на Vertex Pharmaceuticals нарасна с над 4% поради новината, че Федералната администрация за контрол на лекарствените средства е одобрила нов медикамент на фирмата.