IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Марк Фабер очаква четвърти кръг количествени улеснения от Фед

Когато гледам целия финансов сектор, имам чувството, че съм на Титаник, коментира известният с мрачните си прогнози инвеститор

10:56 | 05.06.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Марк Фабер очаква четвърти кръг количествени улеснения от Фед

Въпреки че част от данните за икономиката на САЩ предполагат, че икономиката е готова за нормализиране на курса на паричната политика, инвеститорът Марк Фабер смята, че Федералният резерв ще трябва да стартира нов четвърти кръг по ред количествени улеснения, пише CNBC.

„Когато гледам целия финансов сектор, имам чувството, че съм на Титаник. Борим се за шезлонгите, т.е. активите, които се представят най-добре, и се борим за най-добрите маси в балната зала, но мисля, че е най-добре да намерим безопасните лодки и стълби, защото смятам, че един ден финансовият сектор ще се спука“, заявява пред CNBC авторът на изданието „Gloom, Boom & Doom”.

Фабер, който е известен с мрачните си коментари, прави изказването само дни, след като Фед публикува своята Бежова книга. В изданието се посочва, че икономическата активност се разширява със „слабо“ до „умерено“ темпо през последните няколко месеца.

Данните за второто тримесечие издават по-бавно възстановяване на американската икономика в сравнение със същия период на миналата година. На това мнение е членът на Фед Даниел Таруло, който смята, че въпросителните тази година са повече в сравнение с тези през минала. Коментарите му идват след спада на щатския БВП с 0,7% през първото тримесечие.

„Всички централни банки са нагазили до ушите в калта, че според мен те ще продължават да купуват активи“, категоричен е Фабер.

Освен това той счита, че основният проблем, който подкопава икономическия растеж, е липсата на достъпност в големите градове.

„Цените скочиха толкова много, че редица градове в САЩ и Европа вече не са достъпни. Това, което правят хората, е да харчат пари, но не излизат често. Те излизат само веднъж през седмицата.“

Според Фабер тези проблеми не са присъщи само за САЩ.„Не виждам голямо икономическо възстановяване никъде“, отсича той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 9 години
Нуриел Рубини, Нобелов лауреат по икономика, в The Project Syndicate - http://darikfinance.bg/***/115311#commentsХванаха се в собствените си мрежи и сами се изобличиха ,че системата не работиНай-много се ядосвам ,че го знаеха още към 1982год. - 51% съм сигурен ,че са го знаели и затова направиха ''вашинктонският консенсус''Земята е затворена система и не може да има постоянен растеж на БВП тоест сегашната система трябва да се промени и г-н Хитов доктор по икономика и преподавател в УНСС го обяснява добре - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Rex Weyler, съосновател на Greenpeace International също го обяснява добрЕ - http://greentech-bg.net/?p=2147Проф. Джефри Сакс също говори за това - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 9 години
БВП расте бавно а паричната маса прогресивно и г-н Хитов доктор по икономика и преподавател в УНСС го обяснява 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.'' - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/Темата е голяма но се хванах в собствените си мрежи и сами се изобличиха ,че системата неработи тоест трябва нова система и тука почва сложното в смисъл лесно става ако се синхронизират нещата да се държат лихвите до нулата и дълговете да се връщат десетилетия и т.н. - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 Не ,че има друг начин защото повишаването на лихвите веднага намаля крайното търсене и т.н. идва количествено улеснение и т.н. кръгът се затваря нещо като змия която си е захапала опашката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
крас
преди 9 години
ИСТИНСКИЯТ ПРОБЛЕМ И НА ЕВРОПАИ НА САЩ СЕ СЪСТОИ В лавинообразното увеличаване на ПАРИЧНИТЕ СРЕДСТВА, което е НЕСЪРАЗМЕРНО с ръста на БВП. Под формата на ПАРИЧНИ КОЛИЧЕСТВЕНИ УЛЕСНЕНИЯ се подава много газ към колелетата на икономиката, но те БОКСУВАТ и не помръдват от позицията в която се намират. НИКОЙ НЕ СИ ЗАДАВА ВЪПРОСА ЗАЩО ИКОНОМИКАТА БОКСУВА ПРИ ПРИ ТЕЗИ ГОЛМИ ПРЕДЛАГАНИЯ НА ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА?Ако се абстрахираме от дъмпинговите цени на КИТАЙСКИТЕ СТОКИ които убиват всякаква местна инициатива свързана с ПРОИЗВОДСТВОТО, се появява още един много важен и незабележим проблем:ПЕЧАЛБАТА ОТ ПРОИЗВОДСТВОТО Е НЕСЪПОСТАВИМА ОТ ПЕЧАЛБИТЕ КОИТО СЕ ОТ ФОРМИРАТ ОТ ФИНАНСОВИ СПЕКУЛАЦИИ които на фона динамично протичащите ВАЛУТНИ ВОЙНИ нарастват лавинообразно.Забележете с каква динамика и за какъв кратък период от време се променят маржовете на водещите валути. ТОВА Е ИЗВОР НА СПЕКУЛАТИВНИ СДЕЛКИ НА СЪЩИТЕ ТЕЗИ БАНКИ КОИТО ТРЯБВА ДА ИЗВЪРШВАТ ИНВЕСТИЦИОННО БАНКИРАНЕ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
Jorkata
преди 9 години
Не само той го очаква.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 1
абитуриент
преди 9 години
http://***.cnbc.com/id/102733607
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още