Икономиката на САЩ трябва да расте по-бързо. Но каква е най-голямата пречка точно сега? Политическата криза във Вашингтон. Такова становище изразява бившият американски финансов министър Хенри Полсън, цитиран от Yahoo Finance.
"Това е добра новина, не е лоша", казва Полсън, който бе част от администрацията на президента Джордж У. Буш и помогна за изграждането на Програмата за освобождаване от проблемни активи на стойност 700 млрд. долара, задействана по време на финансовата криза. Преди да заработи във Вашингтон Полсън бе главен изпълнителен директор на Goldman Sachs.
"Икономиката на САЩ е един от светлите лъчи за света в момента. Ние се развиваме, създаваме работни места... цените на жилищата се покачват", посочва той. "Лошата новина е, че не постигаме достатъчно бързи резултати".
През миналата година икономиката на САЩ нарасна с 2,4% – най-бързият темп от четири години насам. Въпреки това равнището остана под очакванията на икономисти и политици, които се надяваха за ниво по-близо до 3%.
Във вторник Международният валутен фонд намали прогнозата си за ръста на БВП на САЩ през 2015 г. до 3,1%, след като през януари очакваше равнище от 3,6%.
"Не виждам как ще нараснем много над нивото от 2%, докато нямаме някои структурни реформи... Тези реформи включват нова система за корпоративното облагане, която позволява на корпорациите да се състезават при равни условия в световен мащаб. Освен това реформа на федералното облагане на доходите, която позволява на правителството да повиши приходите", коментира Полсън.
Според бившия американски финансов министър друг проблем за възпрепятстването на икономическия растеж е неравенството в доходите. Полсън казва, че има "сериозен проблем с несъответствието на доходите" и че твърде много американци все още се опитват да си възвърнат изгубеното по време на кризата от 2008 г.
Хенри Полсън коментира и растежа на Китай по отношение на икономиката на САЩ. "Хората ми казват: не виждаш ли Китай като заплаха за Съединените щати? Аз казвам не. Мисля, че заплахата е собствената ни политическа система".
Полсън е посещавал Китай повече от 100 пъти – както като ръководител на Goldman Sachs, така и като финансов министър. Днес той е ръководител на Института Полсън в Чикагския университет, който се фокусира върху решаването на икономически и екологични предизвикателства чрез подобряване на отношенията между САЩ и Китай.
"Нашата съдба е в нашите собствени ръце. Ако правим нещата, които трябва да направим, ние ще бъдем основна икономическа сила за дълго време. Но ако не го направим, независимо от това, което прави Китай, ние няма да бъдем", заключава той.
Още видеа гледайте на сайта на ТВ Bulgaria On Air
преди 9 години Така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. ''методи'' ,и в филма е обяснено добре - http://***.dokumentalni.com/?p=985,и професора също обяснява добре как Бернарке и Грийнспан като шефове на ФЕД са отказали да контролират и спрат измамата - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beХубава статия за Вътрешна афера http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/ Темата е голяма и трябва да се балансира между отрицателните лихви и нулевите за да не се разпадне системата ,и съм обобщил основното - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако искат растежи да бяха развили и инвестирали в Африка и останалия трети свят включително и нас, че ние не сме с нищо по-различни от третия свят. Ама те искат само да грабат, мммм не става така пичове, както имаше един лаф от филма "Маргарит и Маргарита" на Васил Михайлов ... " - За да вземеш, първо трябва да дадеш. Древна източна поговорка" ...... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години честно да ви кажа и аз не виждам, даже и с тея 2% стига ви толкоз ръстежи и брътвежи. Само измишльотини и пренаписване на математиката. Всичките са учили в арменското училище ***, там беше 2+2 повече от 5 ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар