Акционерите в най-големите компании в САЩ са напът да получат рекордните 1 трлн. долара в брой през тази година, след като опасенията на „сините чипове" относно световните икономически перспективи са отклонили пари от инвестициите, което води до бум при обратното изкупуване и дивидентите, пише Financial Times.
Aкционерите инкасираха 903 млрд. долара през 2014 г. (350 милиарда дивиденти и 553 млрд. обратни изкупувания), показват официални данни на S&P Dow Jones Indices. Компанията очаква обратните изкупувания да отчетат двуцифрен ръст тази година.
Дивидентите са нараствали средно с 14 на сто през последните четири години. Много стратези очакват този темп на растеж да продължи и тази година, което ще вдигне дивидентите до малко над 400 млрд. долара. Goldman Sachs пък прогнозира обратните изкупувания да достигне 604 млрд долара. Така общите суми, насочени към акционерите, ще надминат границата от 1 трлн. долара за първи път в историята на САЩ.
Комбинацията от забавяне при нововъзникващите пазарни икономики, притесненията относно темповете на възстановяване в някои развити пазари и спадът на цените на петрола тласкат надолу очакванията за капиталовите инвестиции.
Това накара щатските сини чипове да насочат вниманието си към собствените акции, превръщайки се в най-големите купувачи на акции от индекса S&P 500 от началото на финансовата криза, изпреварвайки местните инвеститори и тласкайки бичия пазар в седмата му година.
Според критиците обаче обратните изкупувания облагодетелстват корпоративните ръководители и техните възнаграждения под формата на опции върху акции. Фокусирането върху възвръщаемостта на акциите за сметка на инвестициите може да навреди на ефективността на икономиката в бъдеще, смятат те.
"Като инвеститор не ми харесва да виждам висшият мениджмънт да продава акции, докато самата компания ги купува. Това не е непременно добър знак", посочва Майкъл Кастнер, управляващ директор в Halyard Asset Management. "Ръководителите биват възнаградени за обратните изкупуване (които вдигат цената на акциите) и това се превръща в заторен кръг."
преди 9 години balloons! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сигурно , концентрирането на акции , като резултат от обратните изкупувания води също до качване на дивидентите ,като не противоречи на схемата за източване . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Високите цени на акциите се използват като обезпечение за големи кредити , печатане на корпоративни облигации и засмукване на огромен ресурс .Инвестициите във високи цени на акциите се връщат многократно под формата на зает КЕШ . Тази схема сме я наблюдавали при източването на предприятия като за последно . Това ли е което си мисля ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Това накара щатските сини чипове да насочат вниманието си към собствените акции, превръщайки се в най-големите купувачи на акции от индекса S&P 500"" Ръководителите биват възнаградени за обратните изкупуване (които вдигат цената на акциите) "Първо вдигат центе на акциите чрез високи дивиденти , после чрез намеренията за обратно изкупуване и накрая когато станат невъобразимо високи ги изкупуват обратно , което допълнително вдига цената им в среда на ниски инвестиции и ниско потребление . " и това се превръща в заторен кръг."А когато свършат акциите на пазара - те ще печатат нови .И кога ще гъмим ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар