IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ананаси, които се борят срещу рак?

Генномодифицираните организми предлагат решения на редица проблеми и могат да помогнат за предотвратяването на някои болести

14:51 | 25.04.15 г. 7
Ананаси, които се борят срещу рак?

Компанията Fresh Del Monte Produce Inc. е създала розов ананас, който има ликопен – антиоксидант, който дава червения цвят на доматите и може да има роля при предотвратяване на рака, пише AFP.

Скорошното американско законодателство, допускащо на пазара картофи, които не се охлузват, и ябълки, които не стават кафяви, открива възможности за ново поколение на генномодифицирани храни, отправили се към магазините.

Какво може да последва? Борещи се с рака розови ананаси, полезни за сърцето лилави домати и по-малко мазни растителни масла са само част от продуктите, които може да получат правителствено одобрение в следващите години.

Компаниите и учените, които са създали тези храни се надяват, че клиентите ще бъдат привлечени от здравните ползи и удобството и ще подминат страховете от генното инженерство.

„Смятам, че щом веднъж хората видят повече от ползите, те ще започнат да приемат по-лесно технологията“, заяви Майкъл Фирко, който отговаря за регулацията на генномодифицирани организми (ГМО) в американското Министерство на земеделието.

Критиците не са толкова сигурни. Те смятат, че трябва да има по-строга държавна регулация на модифицираните храни, които се отглеждат от създадени в лаборатория семена. Министерството на земеделието има властта да съблюдава само здравето на ГМО растенията, а търсенето на одобрението за безопасност от Food and Drug Administration (FDA) е като цяло пожелателно.

„Много от тези неща могат да бъдат постигнати чрез традиционно развъждане“, заяви дъг Гуриан-Шърман от НПО-то Center for Food Safety. “Трябва да има скептицизъм.“

Fresh Del Monte Produce Inc. е проектирала розов ананас, който включва ликопен - антиоксидант, който дава червения цвят на доматите и може да има роля при превенцията на рак. Американското Министерство на земеделието е одобрило вноса на ананаса, който ще се отглежда само извън Съединените щати.

Сега компанията очакване одобрение от FDA. Някои градинари вече отглеждат конвенционални лилави домати, но една малка компания от Великобритания планира да кандидатства за разрешение да произвежда и продава лилави домати, които имат високо ниво на антоцианин – съединение, която се среща в боровинките. Някои изследвания показват, че тя намалява риска от сърдечносъдови болести и някои видове рак.

Гигантите в производство на семена Монсанто и Dow AgroSciences отделно развиват модифицирана соя, рапица и слънчогледови масла с по-малко наситени мазнини и повече Омега-3 мастни киселини.

Компанията за цитрусови плодове в Калифорния Southern Gardens използва гени на спанак, за да направи генномодифицирани портокалови дървета, които потенциално биха могли да се противопоставят на болест върху тях, която опустошава портокаловата реколта.

Okanagan Specialty Fruits Inc. е компанията, която създаде непокафеняващи ябълки, сега е насочила погледа си към генно инженерство на праскови, череши и круши, за да се съпротивляват по-добре на болестите и да подобри качеството им.

Търговците още не са сигурни до край за ГМО продуктите. McDonald's купува обикновени картофи от Simplot, но твърди, че още няма „настоящи планове“ да купува ГМО картофи. Други вериги вече са се зарекли да не продават ГМО сьомгата, която чака одобрение от FDA.

Кейтлин Енрайт от Biotechnology Industry Organization смята, че индустрията се безпокои от съпротивата на групи за натиск, които биха забавили развитието на технологиите. „В крайна сметка пазарът ще определи кой ще успее“, заяви тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:44 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 1
ivan.kostov.39
преди 9 години
ЕТО И РЕЗУЛТАТА ОТ ГМОhttp://ewao.com/a/1-37-million-bees-dropped-dead-after-farms-in-ontario-canada-sprayed-neonictinoids-on-their-gmo-crops
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
ivan.kostov.39
преди 9 години
Да........ Края май е съвсем близо. Пуста лакомия..................
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 2
Сините камъни
преди 9 години
Та значи, доматите ги берат зелени, докато то ги докарат от майна нанайна в тира им пускат газ за озряване , за да добият цвят червен, а иначе вкусът им е с вкус на осолена подметка!И понеже няма червени домати, ще ядем червени ананаси!Докато човечеството с едно щтракване може да бъде уморено от глад, по простата причина, че ГМО продуктите не се самопроизвждат!От ГМО домат няма семена, от ГМО царевицата излиза всичко друго, но не и царевица, от ГМО слънчоглед, излизат слънчогледови подобия с няколко глави без смечица слънчоглед!Извращенията са униКални!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Личи си, че си ял доста гумени домати!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 15
MZ/X
преди 9 години
Демонът с който трябва да се пребори човечеството е глупостта! Науката може и да убива, но може и да помага! Важното е да я ползваме умно, а не да я отричаме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 3
ABBA
преди 9 години
Статията иска да каже, че дявола ще се бори срещу сатаната.Освен повече бреадавици да му изникнат на чиляка, на ГМО инженерите друго няма да позволят илюминатните поклонници на въпростниот демон..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 21
MZ/X
преди 9 години
Нормално е един ден ГМО-то да стане истинската здравословна храна, защото ще съдържа само полезни съставки. Много натурални продукти и екстракти от тях, като тютюна, кокаина, марихуаната и т.н. са доказано вредни, а на други им липсват много полезни качества.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още