Американските индекси отвориха сесията във вторник с леки изменения, като инвеститорите гледат към по-слабия долар и многото статистически доклади от най-голямата икономика в света, представени през деня.
"Ако доларът остане на тези нива след това индексите биха могли да достигнат рекордни нива", каза пред CNBC Питър Кардийо, главен икономист в Rockwell Global Capital, добавяйки, че вярва, че S&P 500 може да достигне 2 125 пункта, а Nasdaq – 5 075 пункта.
Щатският долар продължава умереното си покачване спрямо кошницата от световни валути, известна като доларов индекс.
"Валутни движения ще бъдат в центъра на вниманието, защото оттам идва по-голямата волатилност", отбеляза пък Питър Боквар, управляващ директор Lindsey Group.
Потребителските цени в САЩ са възобновили покачването си на месечна база през февруари, показаха последните данни на американското правителство от вторник. Въпреки това общото нарастване остана слабо, което вероятно ще накара Федералния резерв да е по-предпазлив относно повишаване на лихвените проценти, смятат анализатори.
Данните на Министерството на труда показаха, че индексът на потребителските цени се е покачил с 0,2% на месечна база през февруари, каквито бяха и предварителните очаквания на експертите.
Измерена на годишна база обаче инфлацията в страната отчете нулев растеж през месеца в сравнение със спада от 0,1%, наблюдаван през януари. Пазарният консенсус бе заложил на спад от 0,1%.
Пазарът остана фокусиран и върху данните от Европа и Азия. Активността в производствения сектор в еврозоната показва допълнително подобряване на условията през март, а секторът на услугите продължава да отчита ръст, сочат най-новите данни на Markit Economics.
Предварителните данни за производството в еврозоната показват ръст до 51,9 пункта през март в сравнение с 51 пункта през февруари. Анализаторите заложиха на ниво от 51,6 пункта.
Що се касае до сектора на услугите, той също се подобрява в региона – до 54,3 пункта в измерена месец в сравнение с 53,7 пункта преди месец. Прогнозите на експертите бяха за ниво от 53,9 пункта.
В Азия пък китайската икономика излъчи нови сигнали за тревоги към анализаторите, след като индексът на промишлена активност, изчисляван от HSBC и института Markit, се срина според предварителни данни до 11-месечния си минимум от 49,2 пункта през март. По този начин измерителят премина под границата от 50 пункта, разделяща свиването от разширяването.
Капитализацията на Estée Lauder се покачва с 1,35%, след като Wells Fargo обнови прогнозата си развитието на компанията в краткосрочен и средносрочен план, позовавайки се на ускоряването на растежа в САЩ.
General Motors ще инвестира 350 млн. долара за изграждане на следващото поколение Chevrolet Cruze в Мексико. Акциите на автомобилния гигант 1,70 на сто.
Милиардерът Карл Айкан увеличи дела си в Chesapeake Energy до 73 млн. акции след затварянето на сесията в понеделник, което представлява увеличение от 66 млн. акции спрямо декември. Капитализацията на компанията за петрол и газ расте с 1,60 на сто.
* Актуално към 16:30 часа.