IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сенатът на САЩ прие законопроекта за петролопровода Keystone XL

Президентът Барак Обама може да наложи вето на тръбата от Канада до Тексас

10:40 | 30.01.15 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Проектът има много противници в САЩ. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Проектът има много противници в САЩ. Снимка: Ройтерс

След Камарата на представителите сега и Сенатът във Вашингтон прие законопроект, който одобрява строителството на петролопровода Keystone XL между Канада и САЩ, предаде Ройтерс. В четвъртък проектът бе приет с 62 гласа „за“ и 36 – „против“.

Приетият документ разрешава строежа на Keystone XL – тръбопровод с дължина 1900 км, който ще пренася петрол предимно от катранени пясъци в Канада до рафинериите по крайбрежието на Мексиканския залив и в Тексас. Камарата на представителите одобри сходен текст по-рано този месец въпреки заплахата от вето на президента.

Критици на проекта и защитници на околната среда предупреждават за катастрофални последици от възможни изтичания на петрол. Освен това те се оплакват, че при сложния процес за извличане на петрол от битуминозни пясъци се отделят много парникови газове. По-рано Обама замрази проекта, оценяван на 8 млрд. долара, припомня AFP.

Американският президент има право да наложи вето, което може да бъде отменено само ако Сенатът гласува за закона с 67 гласа, т.е. – повече от две трети. По-рано Камарата на представителите гласува за закона, без да успее да постигне такова мнозинство. 

Барак Обама се счита за противник на проекта, както и много други демократи в двете камари на парламента. Техните позиции обаче отслабнаха, след като при изборите през ноември Keystone XL бе превърнат в една от големите теми. Сериозният успех на републиканците при изборите за губернатори и на парламентарните избори показва какво е настроението в страната, защото повечето републиканци са застъпници за петролопровода.

Репутацията на Обама на защитник на околната среда е изложена на риск, ако той разреши безропотно тръбопровода, пише WSJ. Катранените пясъци на Канада, които ще захранват тръбата със суровината, се считат за най-големия „убиец на климата“ сред изкопаемите горива. Природозащитниците също така критикуват факта, че тръбопроводът трябва да мине през гигантски сладководни басейни, от които зависят не само два милиона души, но и селското стопанство. Един евентуален теч в тръбопровода може да има непредвидими последици. Въпреки това обаче от години  дълги тръбопроводи преминават покрай водни площи.

Привържениците на газопровода се аргументират не само със създаването на работни места, но също така посочват, че тръбата би направила САЩ по-малко зависими от доставките на петрол от „престъпни“ държави. Друг аргумент е, че Keystone IV ще е полезно допълнение към вече завършената тръбопроводна система Keystone. А накрая проектът спечели на своя страна и няколко прагматични еколози, защото алтернативата може да бъде още по-мръсна. Без петролопровода суровината трябва да се превозва през прериите с тежки камиони и по железопътно трасе.

Трасето на петролопровода:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
Eon
преди 9 години
Едно мнение на сенатора от Върмонт, Бърни Сандърс:http://***.futuretimeline.net/videos/24.htm#.VMtHRiyPs4s
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още