Американските акции обърнаха положителната посока от началото на сесията на фона на спадащите цени на суровините и евентуалното осуетяване на монетарните стимули на ЕЦБ от страна на Германия, предава CNBC.
Съотношението печеливши/губещи акции на Нюйоркската борса бе приблизително 2/3. Индексът на 30-те водещи американски компании Dow Jones спадна с 0,2% до 17 614 пункта, индексът на големите фирми S&P 500 се понижи с 0,3% до 2 023 пункта, а технологично ориентираният Nasdaq отстъпи с 0,1% до 4 662 пункта.
„Изглежда, че водещи части от глобалната икономика вероятно ще останат „черни дупки“ през тази година и ще окажат негативно влияние върху оптимистичните оценки за корпоративните печалби през първото полугодие, ако не и през цялата година“, коментира Джим Ръсел, портфолио мениджър в Bahl & Gaynor.
„Медта (която наскоро удари петгодишно дъно - бел. ред.) спадна с 5%, което ни говори, че нещо не е наред с глобалния икономически растеж“, посочва Питър Буквар, главен пазарен анализатор в Lindsey Group.
Информациите, че Германия не споделя идеята на ЕЦБ за количествени улеснения също потисна инвеститорските настроения, отбелязва Арт Хоугън, главен пазарен стратег в Wunderlich Securities.
„Продължава и натискът от евтиния петрол. Инвеститорите все още се опитват да преценят дали това е добро или лошо за акциите.“ Петролът днес спадна до близо 6-годишно дъно, след като водещи производители от ОПЕК се придържат към решението си да не увеличават добива.
Акциите на Apple поскъпнаха с 0,8%, след като Credit Suisse повиши оценката си за книжата на компанията от неутрална на надпазарна.
Акциите на Alcoa поевтиняха с 2,3%, въпреки че производителят на алуминий Alcoa даде силно начало на отчетния сезон, подкрепен и от евтиния петрол.
Февруарските фючърси върху американския петрол се понижиха с 0,4% до 45,89 долара за барел, а тези върху златото се покачиха с 0,1% до 1 234 долара за тройунция, като по-рано жълтият метал достигна 3-месечен връх заради спада при петрола и акциите.
Доларът поскъпна спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ, а доходността по 10-годишните американски ДЦК отстъпи с 0,02 процентни пункта до 1,90%.