Въпреки че американците са закърмени с идеята, че свободният пазар е най-прекият път към просперитета, изглежда не всички в САЩ са съгласни с тази теза, пише Zero Hedge.
Проучване на института Pew Research показва, че 25% от американците не смятат, че животът на хората е по-добър в системата на свободния пазар, което може да означава, че предпочитат система на централно планиране.
В същото време свободният пазар се радва на най-голяма подкрепа сред развиващите се страни – средно 71%, докато в държави като Япония и Испания мнозинството предпочита планирана вместо пазарна икономика.
Близо две трети или повече от хората във всички 9 развиващи се държави, участващи в изследването, се съгласяват, че повечето хора имат изгода от капитализма, като това мнение споделят 80% от жителите на Бангладеш, 75% от населението на Гана и 74 на сто от кенийците.
В по-развитите икономики жителите се оказват по-разделени по въпроса. Най-малко 7 от 10 души в Южна Корея, Германия и САЩ са на мнение, че животът на хората е по-добър в условията на капитализъм, но по-малко от половината анкетирани в Гърция, Япония и Испания са съгласни с това.
преди 10 години И 99% от БВП да се формира от правителствените харчове, ако това са правителствата на евро-атлантическото пространство, икономическата система няма как да е планова. Кой каквото ще да говори, тя е пазарна и е в хармония с най-фините вибрации на вселената, духа на човешкия прогрес и системата на вечните морално-етични норми. Всъщност, всяко дете е на ясно, че планова икономика може да възникне , единствено в глухи и дивашки кюшета на планетата, подминати от еволюцията, там някъде - на изток от рая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ...Само дето още не са го оповестили по телевизора и продължават да му викат "пазарна икономика". Ама ако едно нещо квака като пате, ходи като пате и яде като пате, то най-вероятно Е пате, пък както и ще да му казват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "...предпочитат система на централно планиране."----------------Ами това и сега си го има - държавните бюджети, които харчат от 35 до 55% от БВП-то са точно това - централни (финансови) планове. И ако отчетем, че с оглед на това, че БВП не отчита по никакъв начин дълговете (т.е. включва неща, които се консумират сега, но трябва да бъдат платени в бъдеще), може да се окаже, че всъщност в съвременните икономики, поне в развитите страни, дефакто вече преобладава централното планиране. отговор Сигнализирай за неуместен коментар