IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фед поставя ултиматум на американските банки

Wall Street трябва да промени поведението си и да подобри имиджа си, настояват представители на Фед

08:11 | 22.10.14 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Таруло: &bdquo;Очаквам, че ако банките не предприемат ефективни мерки, за да контролират поведението на своите служители, да има по-голям натиск&quot;. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Таруло: „Очаквам, че ако банките не предприемат ефективни мерки, за да контролират поведението на своите служители, да има по-голям натиск". Снимка: Ройтерс

Федералният резерв на САЩ отправи сериозно предупреждение към най-големите банки на Wall Street. Банковите мениджъри трябва да направят повече, за да ограничат прекомерното поемане на риск и като цяло следва да подобрят начина на работа на своите служители. Фед е повече от настоятелен – или финансовите институции ще действат, или ще бъдат изправени пред драстични санкции, включително и раздробяване на части, пише The Wall Street Journal.

Представителят на Фед Даниел Таруло, който в рамките на централната банка отговаря за финансовите регулации, и ръководителят на Фед в Ню Йорк Уилям Дъдли заявяват пред представители на банките по време на събитие в Ню Йорк зад затворени врати в унисон: Wall Street трябва да промени поведението си и да подобри имиджа си. Надзорът дава да се разбере, че не е никак доволен от усилията на големите банки да възвърнат имиджа си шест години след кризата, разтърсила именно доверието към финансовите институции. Като примери двамата споменават продължаващото разследване за манипулиране на валутния пазар и на лихвените проценти, избягването на данъци и заобикалянето на международни санкции.

Дъдли не изключва и възможността за разделянето на някои големи банки на части. В случай, че институциите не успяват да се съобразят с приложимото право, то е "неизбежно“  те да се окажат твърде големи и сложни за ефективен контрол. „В този случай загрижеността за общата финансова стабилност ще ни задължи драстично да намалим и опростим компанията, за да може тя да бъде ръководена ефективно". 

Освен банковите мениджъри и представителите на Фед сред около 90 присъстващи са били и висши служители на правоохранителните органи. Шефът на Morgan Stanley Джеймс Гормън и съветникът по юридическите въпроси на  JP Morgan Стивън Кътлър, както и представители на Credit Suisse и Goldman Sachs са били в залата, пише още WSJ. Присъствали са и членове на Управителните съвети на няколко други големи банки, както и ръководителите на American International Group и на GE Capital.

Един от участниците в срещата описва тона на дискусията като „колегиален, може би прекалено колегиален." Почти не е имало разгорещени спорове.

На събитието е било споменато, че банките трябва да са в челните редици при бъдещи промени на правилата, а не, както досега, просто да чакат спецификации и нареждания. Зад затворени врати банковите мениджъри са обсъждали и създаването на специален орган на индустрията, който да определя етичните стандарти, твърди запознат източник.

Банките и Фед вече са приели редица нови правила и регламенти, заявява участващ банкер, пожелал анонимност. Сега обаче ставало дума за това да се гарантира, че банкерите действително ще спазват стандартите и, ако е необходимо, ще се сблъскат дори със санкции.

Таруло намеква дори, че някои големи банки на Wall Street омаловажават усилията на Фед. „Те биха предприели само това, което е абсолютно необходимо, за да се намалят рисковете от санкции за тях“, оплаква се Таруло. „Очаквам, че ако банките не предприемат ефективни мерки, за да контролират поведението на своите служители, да има по-голям натиск. В този случай от страна на регулаторните органи и съдебни служители може да се наложат орязвания и глоби“, казва той.

„Смятам, че е налице един нов и по-висок стандарт за поведението и резултатите на финансовите институции“, контрира обаче главният изпълнителен директор на Promontory Financial Group Ойгън Лудвих, който съветва банките по регулаторни въпроси. Въпреки това на проблемите на корпоративната култура не е било отделено толкова внимание, колкото на други точки, признава той.

Но на това място в дискусията Дъдли се противопоставя остро на изказаното мнение. Според него Wall Street е преследвана от културни проблеми, дори и днес, след като прекомерното поемане на риск от периода на финансовата криза до голяма степен изглежда загърбено. Той не отричал обаче, че сегашното положение е просто резултат от действията на няколко физически лица.

При определени обстоятелства и топ мениджмънтът следва лично да носи отговорност, смята Дъдли. Поведението на банките може да се промени по-скоро, ако и мениджърите понесат лично част от наказанията и глобите, добавя представителят на Фед. Подобна ангажираност ще осигури стимули за корпоративния елит, за да се изкоренят „лоши дейности" от самото им начало.

За служителите на по-ниско ниво според Дъдли трябва да се създаде централна база данни, която да се управлява от надзорните органи, и която да документира наемането и освобождаването на трейдъри и други служители. Целта според Дъдли - служител, който „получи червен картон“ от  работодател заради етични проблеми, да не бъде назначаван веднага другаде. Дъдли посочва, че подобни регистрации има в брокерския бранш.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:04 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
balkando
преди 10 години
Едва ли има значение ние какво отричаме или признаваме. Икономическите закони са ясни. Няма ли доверие - няма стабилна банкова система и финанси. Парите стават несигурни. Акциите също. Бизнесът вероятно ще трябва да се справя по твърде остарели методи. Или твърде нетрадиционни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
... ако тр. да съм до край точен в изразяването : икономиката ще се свие до такъв кръг субекти и такива продукти/услуги (като вид и обеми), които агентите могат и виждат смисъл да разменят помежду си (натурално).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Не, аз не отричам, че бартера може да има определено място в системата и предимства при някой специфични ситуации и условия. Това, което искам да кажа, че икономиката може да функционира без бартер (както и с използването на бартер, там където обстоятелствата го налагат), но без финансите - икономиката спира на момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
balkando
преди 10 години
Бартерът не е лошо временно решение. Доста фирми вече го правят по едни или други причини. Бизнесът с парите също е реален. Нарича се банкиране ;) На ФЕД едва ли му пука особено за останалите бизнеси, стига да не пречат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
keizer
преди 10 години
ами реално и обективно погледнато си леко в грешка. защото по средата на стоките са парите и при малко по-финансово мислене може да се каже че има напрактика арбитраж между стоки като по средата са парите. и пичовете с арбитража или тези дет държат световната търговия за топките са наричат с трибуквеното име - САЩ, защото печатат една зелена хартия без която арбитраж нема. дори и такива отявлени "врагове" като Русия и Китай минават през доларов арбитраж, въпреки многото напъни да минат в директна връзка - рубла/юан.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Ами аз мисля, че многообразието от предлагани стоки и услуги, вече е достигнало такова ниво, че прави практически нерешима задачата: да намериш, субект, който да те готов да ти предложи, нужната на тебе стока/услуга, срещу твоя обект за бартер, при разменно отношение, което те устройва, в момента, който ти е необходим и това трябва да става непрекъснато . Бартера е приложим механизъм в изолирани случаи или ако продуктовата/услугова гама, е свита до толкова тесен асортимент, че да съдържа артикули/продукти от които се ползва почти всеки член в системата на размяна, което би гарантирало достатъчно висока вероятност за успех на всеки потенциален бартер и функционалност на самия механизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
'Усетиха най-после че доверието трябва да бъде възстановено, защото в противен случай бизнесът с парите умира............................А бизнеса (реалния) къде ще ходи , ако не се възстанови доверието, на бартер ли ще минава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 2
draifuss
преди 10 години
Развръзват им ръцете за нови кражби и продажби.Дават начало на нов цикъл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 2
Jorkata
преди 10 години
Това предупреждение ми звучи като: сакатия предупредил глухия, че слепия може да падне и да се удари... всичко е дим и трикове...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 2
balkando
преди 10 години
Усетиха най-после че доверието трябва да бъде възстановено, защото в противен случай бизнесът с парите умира. Което възстановяване включва морал и етика. Не знам дали ще закрият фабриката за илюзии и антиморал, Холивуд, но поне една конкретна стъпка може да се направи по-лесно навсякъде - банкерите да не са инвеститори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още