Еврозоната е подложена на "много голям риск от рецесия", а САЩ продължават да постигат посредствено възстановяване, каза Нобеловият лауреат за икономика Джоузеф Стиглиц, който за пореден път алармира относно влошаващата се глобална икономика.
Ако Европа навлезе влезе в рецесия, тя най-вероятно ще бъде "сравнителна малка", но постоянната стагнация поставя единния валутен блок по пътя към едно "изгубено десетилетие", посочи пред CNBC професорът в Колумбийския университет.
"За мен проблемът не е дали страните от еврозоната растат повече или по-малко от очакванията. Основното е, че те не са там, където трябва да бъдат", изтъкна Стиглиц.
По думите му политиката на строги икономии е грешната рецепта за "ремонт" на икономиката на еврозоната, като именно тези мерки са в основата на икономическата стагнация.
"Европейските лидери подцениха това, което се случва с икономиката. За съжаление лидерите в Европа, по-специално в Германия, не изглежда да признават, че строгите икономии са една от причините континентът да се справя толкова зле", каза Стиглиц.
Нобеловият лауреат акцентира на заявяваната и преди негова теза, че гъвкавата парична политика включваща ниски лихви, не е отговорът на проблемите в икономиките на САЩ и Европа. "Това, от което наистина се нуждаем, са фискални стимули", посочи той.
По думите му в американската икономика има много неизползван капацитет.
"САЩ се движат също по този много посредствен начин. Забележително е колко нисък е ръстът въпреки факта, че... имаме някои много силни положителни резултати", каза той, имайки предвид огромните открити залежи на природен газ и процъфтяващия местен високотехнологичен сектор.
Запитан дали най-голямата икономика в света ще бъде достатъчно силна, за да приеме едно увеличение на лихвените проценти до средата на 2015 г., той каза, че "почти със сигурност не".
Стиглиц е по-малко притеснен за перспективите пред икономиката на Китай. "Въпреки че икономическият растеж се забавя, вероятността от криза не е голяма", отбеляза той.
"Китай се опира на мултитрилионните си доларови резерви. Те биха могли да ги използват, за да стимулират икономиката, ако нещата се влошат", изтъкна Стиглиц.
преди 10 години Предлагам на народното събрание да гласува заплатата на Стиглиц за мин на финансите за 4 години колкото и да е тя РБ и всички ние ще спечелим много повече отколкото ще му платим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Щиглиц да званне у Вашингтон да "разрешат" на Европата да си търгуват с руснаците как си беше преди и нема да са там къдет са са, да му го набия у човката и у нобеловия лауреат, ако тоя има нобелова награда за икономика, то аз треа да иам за космонавтика и цигуларност ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар