Ответните мерки, които Русия предприе в отговор на западните санкции, само ще усилят нейната международна изолация и ще навредят на руската икономика, заяви говорителката на Съвета за национална сигурност към Белия дом Лора Лукас-Магнусон, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Руската централна банка посочи в сряда, че забраната на вноса на продукти ще увеличи и без това високата инфлация и ще отслаби платежоспособността на руските граждани", каза тя.
Припомняме, че в сряда Русия забрани вноса на селскостопански продукти от САЩ и вноса на плодове и зеленчуци от Европа в отговор на западните санкции, наложени заради подкрепата на Москва за бунтовниците в Украйна.
С около 1,2 милиарда долара внос на американски хранителни и селскостопански продукти през 2013 г. Русия е била 23-ият най-голям партньор на САЩ. Това са 0,8 процента от американския износ на хранителни и селскостопански продукти към всички страни. Русия е вторият най-голям вносител на САЩ на птиче месо и седмият най-голям на шамфъстък.
Временният характер на ограничителните мерки на Русия показва, че тя се надява на разрешаване на конфликта, заяви заместник-председателят на търговската палата на САЩ Гари Литман. Освен това, посочи той, "руските санкции са въведени от изпълнителната, а не от законодателната власт, и подлежат на преразглеждане в рамките на годината".
Литман отбеляза, че "американският бизнес не е изненадан от руските санкции". "Очаквахме реакцията срещу американските санкции да бъде постепенна и асиметрична. Така и стана", каза той.
Американски производители и износители на птиче месо разчитат на скорошно възстановяване на нормалната търговия с Русия, се казва в изявление на Националния съвет на производителите на птиче месо и Съвета за износ на птиче месо и яйца.
"Представителите на нашите индустрии смятат, че честната и справедлива търговия, особено в областта на хранително-вкусовата промишленост, никога не бива да бъде използвана като политическа разменна монета. Разчитаме на американското правителство да реши този въпрос и да възстанови нормалните търговски отношения с Русия възможно по-скоро", се казва в изявлението, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Още международни новини четете в Dnes.bg
преди 10 години Може да внасят храни от Украйна например. Доколкото разбрах санкциите са срещу САЩ, ЕС, Канада, Австралия и Норвегия.Освен това може да си внася на воля от Беларус, Бразилия, Турция, Китай и други (от където до сега не е внасяла). Това ще доведе до повишаване на цените. Обаче не се знае с колко точно. Никой не може да прогнозира това. Може да е с малко, може да е с малко повече. Но е малко вероятно повишението да е с много. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Може ли да се стигне дотам в една голяма страна каквато е Русия да има недостиг на храни висока инфлация и опашки по магазините Щом правят това вероятно руснаците разчитат че могат да заменят големите вносители на храни от Европа и САЩ с други Но поне 70% от света разчита на вноса на храни и това ще бъде много трудно Пазарът не търпи липси Получават се веднага корекции отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години От подобни санкции страдат не държавите (защото те са колективни халюцинации), а гражданите на тези държави (включително и гражданите на държавите, които налагат санкциите).Потърсете следните статии:Exports and Imports Are Flip Sides of Same Coin; Therefore A Tax on U.S. Imports Is a Tax on ExportsWhen a Tax on Imports is a Tax on ExportsДокато има хора, които да вярват в колективните халюцинации нации, религии, държави и т.н. ще има желаещи да се жертват в името на колективните халюцинации, в които вярват (без заплащане).Докато има бедни хора ще има и желаещи да воюват срещу заплащане.Решението на проблема е:1) Да се деинсталират колективните халюцинации (може на мястото на деинсталираните да се инсталират нови, правилни - защото повечето хора се страхуват да мислят сами, извън рамките на налагани им от горе колективни халюцинации).2) Да се намали бедността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар