Световната търговска организация (СТО) постанови, че митата, наложени от САЩ върху оценявания на 7,2 млрд. долара внос на слънчеви панели и стомана от Китай и Индия, са били неправилно прилагани.
Решението дойде на фона на започналия тази седмица труден кръг от преговори в рамките на СТО относно т. нар. "зелени стоки", включително слънчевите панели, съобщава Financial Times.
Ходът на международната организация е провокиран от множеството мита, наложени от Вашингтон в периода 2007-2012 г., когато бившият посланик на САЩ в Китай Гари Лок е все още служеше като търговски секретар.
СТО оспори наложените от Вашингтон "изравнителни мита", която могат да се прилагат само, когато износителите са "публични органи", както и начинът по който се изчисляват субсидиите за редица китайски продукти.
"Китай призова САЩ да зачитат решенията на СТО и да коригират своето неправомерно използване на мерките за търговска защита, както и да осигурят среда на справедлива конкуренция за китайските предприятия", посочиха в изявление от китайското Министерство на търговията.
САЩ се опитва от години да спечели дело срещу китайски държавни компании с твърденията, че те се възползват както от публичните, така и от скрити субсидии, които несправедливо намалят разходите за тяхното производство. Въпреки това от Вашингтон не успяха да докажат, че китайските държавни предприятия са "публични институции" според тясната дефиниция на термина, използван от СТО.
"Администрацията внимателно оценява възможностите си и ще предприеме всички необходими стъпки, за да се гарантира, че американските средства за защита срещу нелоялни субсидии остават силни и ефективни", посочи Майкъл Фроман, търговски представител на САЩ в СТО.
Същевременно в отделно дело пред СТО съдиите отвърлиха и аргументите на Вашингтон, че доставките от държавни мини позволяват на индийските износители на стомана да бъдат третирани като "публични органи".