Американското правосъдно министерство призна за виновна швейцарската банка Credit Suisse по обвиненията за укриване на данъци. Според американските власти финансовата институция е помогнала на хиляди клиенти да избегнат данъчно облагане, което сега ще коства на кредитора глоба в размер на 2,6 млрд. долара, предава The Guardian.
"Този случай показва, че нито една финансова институция, без значение нейния размер или глобален обхват, не е над закона", посочи главният прокурор по делото Ерик Холдър. Той заяви, че дългогодишното разследване е разкрило доказателства за "богат и широкообхватен" заговор за укриване на данъци от страна на служители на финансовата институцията.
"Банката си е осигурила време, за да предпази себе си и служителите си", посочи още прокурорът. По думите му институцията е унищожавала банкови записи и е покривала сделки, свързани с недекларирани сметки чрез използването на офшорни кредитни и дебитни карти. "Те не успяха да предприемат дори и най-основните стъпки, за да се гарантира спазването на данъчните закони", допълни той.
По-рано през май близки до делото източници посочиха пред Ройтерс, че банковият регулаторен орган на щата Ню Йорк е отправил искане за първоначално обезщетение от 1 млрд. долара. Впоследствие стана ясно, че сумата ще бъде в размер на 2,5 млрд. долара.
Нюйоркският регулатор започна разследване срещу Credit Suisse по-рано през годината след доклад на Сената, който обвинява персонала на банката в тайни операции за набиране на клиенти в Съединените щати. Според документа практиките на банката са спомогнали за избягването на данъци в ущърб на САЩ.
В края на търговията в понеделник листнатите на борсата в Ню Йорк акции на швейцарския кредитор поевтиняха с 0,92 на сто до 29,10 долара за брой.