Вашингтон няма да възобнови преговорите с Москва за присъединяването на руските банки към американския режим на събиране на данъчна информация (Foreign Account Tax Compliance Act – FATCA – закон за зачитане на активи в чуждестранни сметки - бел. ред.), заради кризата в Украйна. Това съобщи заместник-министърът на финансите на САЩ Даниел Глейзър, цитиран от ИТАР–ТАСС.
В реч пред комисията по външните работи на Сената към Конгреса относно ситуацията в Украйна Глейзър заяви, че "Министерството на финансите на САЩ на този етап няма намерение да възобновява преговорите с Русия". Заместник-министърът, който отговаря за борбата с финансирането на тероризма и финансовото разузнаване, посочи обаче, че "има някои руски банки, които биха могли да отговарят на изискванията на FATCA".
"Това е добре, защото позволява на САЩ да получават известна информация за данъкоплатците", коментира представителят на финансовото ведомство.
Новият закон изисква от чуждестранните финансови институции да постигат споразумения с Федералната данъчна агенция на САЩ (Internal Revenue Service – IRS) с цел да се идентифицират сметките на американските данъкоплатци и информациите за тях. Законът влиза в сила от 1 юли, а регистрацията на чуждестранни банки при данъчните власти на САЩ продължи до 5 май.
Законът изисква базираните извън САЩ кредитори да изпратят данните на всички свои физически и юридически клиенти. Ако банките не подпишат съответното споразумение с американските власти, ще последват санкции. Некоректното предоставяне на информация пък ще доведе до глоба в размер от 10 до 50 хил. долара.
По думите на сенатор Тим Кейн евентуалното използване на санкции от страна на Вашингтон срещу Москва е възможно да се отрази на работата на VISA и MasterCard в Русия. Глейзър призна, че тази идея "със сигурност е един от възможните ходове".
"В момента притежаваме няколко трика сред разнообразието от икономически и финансови варианти за натиск върху Русия", отбеляза заместник-министърът на финансите на САЩ.
Въпреки това той подчерта, че американските власти се опитват да оценят внимателно "какви са наличните инструменти" и как да ги използват по "най-ефективен начин".
преди 10 години Даже IRS са частници! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Браво на какво? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Заглавието хич не е коректно. Много ги интересува руските банки да сключват споразумение с IRS да предоставят информация за щатски депозитори при тях.По-скоро друго е притеснението, че е приет закон , с който се гледа и бърка по сметките на всички граждани и фирми. Самите Съединени щати, от които света учи финанси, направо сгазиха понятието Банкова тайна.Това е факт и в България. Днес и у нас, какви ли не институции получават всякаква информация за банковите сметки - уж под предлог за укриването на данъци, уж за борбата срещу тероризма и всякакъв друг предлог. Как се нарушава този светая светих на банковото дело-тайната ? Просто се приемат закони с които се задължават банките да дават какви ли не справки на разни уж разследващи органи. Иначе, ще се налагат санкции на банките и на държавите ???Искам само да маркирам проблема на много швейцарски банкери с щатското правосъдие, заради "съдействие" на щатски граждани да укривали данъци? отговор Сигнализирай за неуместен коментар