„Каква корекция?! Мисля, че все още сме във фаза на бичи пазар”, сподели пред CNBC президентът на Yardeni Research Ед Ярдени.
Въпреки почти 10-процентния спад на технологичния индекс Nasdaq Composite през миналата седмица експертът гледа на нещата по друг начин.
„Определям това като вътрешна корекция”, казва той. „Ако погледнете средните стойности, S&P 500 не имаше кой знае каква корекция.”
Според Ярдени разпродажбите на акции на технологични и биотехнологични компании се дължат на високите им оценки. Той твърди, че това е здравословно за пазара.
„Колкото повече можем вътрешно да коригираме този пазар, толкова по-надценените книжа ще станат малко по-евтини и парите няма да напуснат пазара, а ще отидат към сектори, които бяха оставени на заден план”, смята Ярдени. „Това е един бичи пазар, който е много демократичен.”
Според него грешката на мечи настроените инвеститори е, че са се опитвали да се борят срещу паричната политика на Федералния резерв на САЩ и на водещите централни банки като цяло.
Той отбеляза, че Фед, Европейската централна банка и Централната банка на Япония притежават „трилиони от собствените си валути, които са склонни да похарчат, за да опитат да повдигнат икономиката и за да избегнат дефлацията. Голяма част от тази ликвидност обаче отиде на финансовите пазари и в частност – в цените на акциите. За това едно от първите неща, които трябва да знаем, е да не се борим срещу централните банки.”
Ярдени се придържа към прогнозата си, че до края на годината широкият индекс S&P 500 ще достигне 2 000 пункта.
„Този пазар не евтин. Мечи настроен съм от пет години, но тези неща не продължават вечно”, казва той. „Към този момент, ако акциите растат със същото темпо с каквото и печалбите, то ще имаме една прилична година, в която S&P 500 ще увеличи стойността си с 10%.”